PreporučenoTech

HAKOM začeo javnu dražbu 5G spektra

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) u četvrtak je pokrenula postupak javne dražbe za izdavanje dozvola za uporabu RF spektra za 5G mreže na području Hrvatske.

Prema objavi, nadmetanja za pojedine frekvencijske pojaseve provest će se u četiri odvojena postupka (700 MHz, 3600 MHz, 26 GHz te 3600 MHz regionalno).

>>>5G dražbe (tag)

Kao format licitacija odabrano je simultano nadmetanje u više krugova (engl. Simultaneous Multi-Round Auction – SMRA), dok će se konkretni smještaj frekvencijskih blokova po ponuđaču odrediti u dodatnom krugu nadmetanja putem zapečaćenih ponuda.

>>>Globalni (dez)informacijsko-ekonomski rat pete generacije: 5G

HAKOM će dozvole izdati na razdoblje od 15 godina uz mogućnost produljenja koncesija za najviše pet godina, kako to uvjetuju pravila Europske unije.

"Javna dražba će se u potpunosti provesti putem elektroničkog sustava nadmetanja. Sudionici će proći odgovarajuću edukaciju za korištenje odabranog programskog rješenja. Za sudjelovanje se mogu javiti sve zainteresirane strane koje podnesu zahtjev, što uključuje i dostavljanje odgovarajućeg jamstva za ozbiljnost i valjanost sudjelovanja, koje ovisi o frekvencijskom pojasu i zemljopisnom području za koje se podnositelj javlja. Zahtjevi za sudjelovanjem podnosit će se od 27. svibnja do 11. lipnja 2021. Glavne faze nadmetanja počet će 12. srpnja 2021. Očekuje se da će se odluka o dodjeli donijeti do kraja kolovoza, što će ovisiti i o samom tijeku nadmetanja," navodi se u priopćenju objavljenom na mrežnim stranicama HAKOM-a.
Tehnički detalji:

Frekvencijski pojasevi koji će se ponuditi u postupku javne dražbe su:

•             758-788/703-733 MHz
•             3400-3800 MHz
•             26,5-27,5 GHz

Frekvencijski pojasevi dodijelit će se na nacionalnoj razini, osim frekvencijskog bloka 3400-3480 MHz u pojasu 3400-3800 MHz, koji će se dodijeliti na regionalnoj (županijskoj) razini radi stvaranja prilika za poslovanje i manjim, regionalnim operatorima te da bi se potaknula raznovrsnost usluga, a krajnjim korisnicima omogućila mogućnost izbora.

Za frekvencijski pojas 700 MHz su određene sljedeće obveze pokrivenosti:

1. Pokrivenost područja 5G signalom određene razine kako bi se osigurala usluga zadovoljavajuće kvalitete na otvorenom prostoru.
2. Pokrivenost pojedinih transportnih pravaca određenom razinom 5G signala.
3. Pokrivenost područja koja nisu pokrivena odgovarajućom razinom signala (moguće pokrivanje 4G ili 5G signalom).
4. Pokrivenost područja od posebnog interesa koja nisu pokrivena odgovarajućom razinom signala (moguće pokrivanje 4G ili 5G signalom).

Posljednje dvije obveze podijeljene su u tri grupe obveza od kojih je svaka vezana uz jedan od tri dostupna bloka na 700 MHz za koje će se operatori imati priliku nadmetati.

Početne cijene, očekivani prihod

Hina navodi da je HAKOM početne cijene definirao “benchmarking” metodom koja uključuje i prilagođene izračune povrata na investicije u 5G mrežu. Primjerice, početna je cijena za  frekvencije od 700 MHz 45 milijuna kuna po frekvencijskom bloku od 20 MHz (2×10 MHz) na nacionalnoj razini. Agencija očekuje da će dražbe rezultirati s proračunskim prihodom od 300 milijuna kuna.

>>>Njemačka utržila 6.55 milijardi eura na za telekome ‘katastrofalnoj’ dražbi 5G spektra

“Vjerujemo da će se pozitivni utjecaji 5G tehnologije vrlo brzo pokazati na gospodarski rast,” rekao je za Hinu predsjednik Vijeća HAKOM-a Tonko Obuljen koji očekuje da će dražba izazvati veliko zanimanje operatora.

Korisne pozivnice: