Kako to postojano javljaju renomirani izvori, zapadnjačke, a osobite europske sankcije Rusiji izazivaju više samoranjavanja nego ranjavanja.
Nova potvrda navedenog stiže od Bloomberga prama čijim su kalkulacijama prihodi Rusije od energenata u srpnju porasli za 5.3% u poredbi s istim mjesecom lani.
Erar je bio bogatiji za 8.66 milijardi eura.
Njemački poslovni list Handelsblatt bilježi da su cijene ruske nafte u posljednjim tjednima daleko iznad granice koju je odredila skupina G7 zemalja i druge članice Europske unije.
“Za Kremlj, ovo je djelomična gospodarska pobjeda nad Zapadom. Za Washington i EU, to je znak upozorenja: u srpnju, Rusije je …, unatoč zapadnjačkim sankcijama, vidjela rast državnih prihoda od izvoza nafte i plina,” napisali su iz Handelsblatta.
>>>Europske žrtve i sankcije rezultirale rekordnim profitom, izvanrednom dividendom Gazproma
Prema Robinu Brooksu, glavnom ekonomistu Instituta za međunarodne financije (IFF), “sankcije mogu biti izrazito učinkovite protiv zemalja s deficitom na tekućem računu” jer takve države ovise o zajmovima stranih investitora na globalnom tržištu kapitala kako bi financirale uvoz.
Rusija nije među takvim nacijama.
Handelsblatt u izvještaju piše da zajedno s rastom cijena ruskih energenata rastu i sumnje u učinkovitost i korisnost europskih sankcija.
>>>Pogledajte u Uniji cenzurirano rusko trolanje zapadnjačkih lidera, ismijavanje sankcija
Navedeno bi pak moglo značiti da Nijemci nisu spremni za još jednu zimu u kojoj cijene plina divljaju i dodatno slabe već oronulu, posredničkim ratom osakaćenu ekonomiju.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] Handelsblatt: rastu sumnje u učinkovitost europskih sankcija Rusiji 11/08/2023 […]