Biznis i ekonomijaPreporučeno

HNB o navodima Indexa: ne postoje ni naznake korištenja povlaštenih informacija

Hrvatska narodna banka (HNB) u petak je u priopćenju za javnost u potpunosti odbacila navode portala Index da su guverner Boris Vujčić i njegova zamjenica Sandra Švaljek zlorabili svoje pozicije ili koristili povlaštene informacije prilikom kupoprodaje dionica, obveznica i drugih vrijednosnih papira. Iz središnjice su također izrazili potpunu spremnost na suradnju s Hanfom i drugim državnim institucijama kako bi se utvrdilo eventualno protupravno ili neetičko postupanje djelatnika i čelnika HNB-a.

>>>ECB potvrdio ulazak RH u ERM-2, izravni nadzor značajnih hrvatskih institucija

Index je u ponedjeljak u ekskluzivnoj istrazi naveo da je “u posljednjih dvadeset godina više od 40 zaposlenika Hrvatske narodne banke trgovalo vrijednosnim papirima banaka za čiji je nadzor zadužen upravo HNB. Zabilježeno je ukupno više od 400 transakcija u vrijednosti većoj od deset milijuna kuna.”

Portal uz naraciju nije ponudio dokumentaciju ili druge dokaze za iznesene tvrdnje i optužbe na što se u srijedu osvrnuo potpredsjednik HDZ-a i predsjednik saborskog Kluba Branko Bačić rekavši da HDZ nikoga ne želi štititi, ali ni opteretiti bez potrebnih informacija.

>>>Plenković najavio utvrđivanje činjenica o kamatarenju minusa, izrazio spremnost na izmjenu zakona

“Predsjedništvo HDZ-a je raspravilo navode i činjenice, odnosno informacije koje su jučer i prekjučer izašle u hrvatskim medijima. Naš je stav da je potrebno prije svega pričekati izviješća za to nadležnih institucija kako bismo mogli donijeti konačnu ocjenu o tome što je u medijima istaknuto, kao eventualno nezakonito postupanje pojedinih dužnosnika, odnosno zaposlenika Hrvatske narodne banke (HNB),” rekao je Bačić prema citatu Hine.

Na navode Indexa neposredno su reagirale politička platforma Možemo!, stranke Pametno i GLAS čiji su predstavnici u zajedničkom nazivniku zatražili ostavku guvernera i zamjenice. SDP je istovjetni poziv uputio u utorak.

Očitovanje čelništva HNB-a o napisima uz Hanfu je u srijedu zatražila predsjednica saborskog Odbora za financije i državni proračun Grozdana Perić (HDZ).

S navedenim kontekstom Grabancijaš priopćenje HNB-a o iznesenim optužbama prenosi u integralnom obliku:

Uvažavajući činjenicu da je tema kupoprodaje dionica, obveznica i drugih vrijednosnih papira banaka od opravdanog javnog interesa, osobito ako kupnju ili prodaju obavljaju čelnici i djelatnici institucije koja provodi nadzor poslovanja tih banaka, Hrvatska narodna banka u povodu upita brojnih novinara i građana smatra svojom obvezom obavijestiti javnost da su guverner HNB-a Boris Vujčić, zamjenica guvernera Sandra Švaljek i drugi zaposlenici postupali u skladu s propisima i etičkim standardima koji su bili na snazi u vrijeme poduzimanja pojedinih radnji, te da prema dosad poznatim podacima ne postoje čak ni naznake da su koristili neke povlaštene informacije.

Boris Vujčić je, podsjećamo, dionice Riječke banke i Zagrebačke banke kupio u vrijeme kad nije bio guverner, zamjenik guvernera ili član Savjeta HNB-a i kada mu ni jedan propis nije zabranjivao ili ograničavao mogućnost stjecanja dionica neke hrvatske banke. Dionice je prodao 2001., iako ga ni jedan propis ili etičko načelo na to nisu obvezivali.

Sandra Švaljek je kupila korporativne obveznice Erste&Steiermärkische Bank d.d. krajem 2012., u vrijeme kad je bila vanjska članica Savjeta HNB-a. Učinila je to na temelju javno dostupnih informacija, sadržanih u prospektu izdavatelja obveznica, koji je odobrila Hanfa. Nije postojao propis ili etički standard koji je članovima Savjeta HNB-a zabranjivao ili ograničavao pravo stjecanja obveznica banaka. Te je obveznice Sandra Švaljek držala pet godina, odnosno do dospijeća 2017., kako je i bilo ugovoreno, a tada nije bila ni članica Savjeta niti djelatnica HNB-a. Radilo se o obveznicama koje su imale karakter štednje izjednačen s oročenim depozitom u banci.

U vrijeme kad su Boris Vujčić i Sandra Švaljek kupili dionice odnosno obveznice, Hrvatska nije bila članica Europske unije, pa nisu postojali ni međunarodni propisi koji bi njihovim radnjama bili povrijeđeni.

>>>U 2022. predaja monetarnog suvereniteta, ulazak u Schengen – veliko finale integracije RH u EU

Od sredine 2013., kada je postala članicom Europske unije, Hrvatska kontinuirano usklađuje svoj pravni sustav s pravom EU. U taj proces usklađivanja uključeni su, naravno, i propisi koji uređuju poslovanje Europske središnje banke, čiji će član HNB postati u trenutku uključenja u europodručje. I hrvatska središnja banka svojim propisima unapređuje etička načela rada i poslovanja, koja će u trenutku uvođenja eura u cijelosti biti usklađena s pravom Europske središnje banke.

>>>Osam banaka u Hrvatskoj od listopada pod izravnim nadzorom ECB-a

HNB će u skladu sa Zakonom i općim aktima poduzeti mjere radi provjere zakonitosti postupanja djelatnika u kupoprodaji vrijednosnica banaka, te aktivno surađivati s Hanfom i drugim državnim institucijama ovlaštenima provesti nadzor nad zakonitosti rada i postupanja čelnika i djelatnika HNB-a kako bi svako njihovo eventualno protupravno ili neetičko postupanje bilo sankcionirano.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima