Biznis i ekonomija

IEA vidi ‘ozbiljan izazov’, manjak plina u 2023. godini

EU ima dovoljno plina za ovu zimu, ali bi se iduće godine mogla suočiti s nestašicom ako Rusija dodatno smanji opskrbu, upozorila je IEA u ponedjeljak i pozvala vlade da brže djeluju kako bi uštedjele energiju i proširile uporabu energije iz obnovljivih izvora.

>>>EU građane poziva da manje voze, smanje grijanje, ugase klimu, rade od kuće…

Iako je Rusija ove godine smanjila isporuke plina, Europa je izbjegla ozbiljnu nestašicu i ima pune spremnike plina za zimu – dijelom zahvaljujući hitnim mjerama EU-a za punjenje skladišta, a dijelom zbog povoljnih vremenskih prilika i visokih cijena plina koje su smanjile potražnju za gorivom.

No iduća godina mogla bi biti izazovnija od energetske krize koja je ove godine povećala račune europskim kućanstvima i prisilila industrije na privremeno zatvaranje kako bi se izbjegle paralizirajuće cijene plina.

“Ozbiljan izazov”

Ako Rusija obustavi preostali udio plina koji još isporučuje Europi, a kineska potražnja za plinom se oporavi s najnižih razina izazvanih zatvaranjem zemlje zbog covida-19, EU bi se mogla suočiti s manjkom plina od 27 milijardi kubičnih metara u 2023. godini, upozorila je Međunardona agencija za energiju (IEA).

Ukupna potrošnja plina u EU-u iznosila je 412 milijardi kubičnih metara u 2021.

“Ovo je ozbiljan izazov”, rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol na zajedničkoj konferenciji za medije u Bruxellesu s predsjednicom Europske komisije.

>>>‘Počinje li?’: Blackout u dijelovima Pariza | VIDEO

Manjak bi se mogao izbjeći ako se povećaju subvencije i politike za obnovu zgrada koje troše puno plina, ako se grijanje na fosilna goriva zamijeni toplinskim pumpama i masovno proširi uporaba obnovljive energije, navela je IEA.

>>>‘Spalite sve’: Poljska se guši u smogu rata

Potrebna investicija od 100 milijardi eura vratila bi se u roku od dvije godine preko nižih računa za plin, rekao je Birol.

Fond energetske solidarnosti

Predsjednica EK Ursula von der Leyen predložila je formiranje europskog “fonda solidarnosti” za prikupljanje novca za ulaganja u energetiku – korištenjem novca EU-a i dodatnih izvora financiranja.

Von der Leyen je rekla da je opskrba EU-a plinom “sigurna ove zime” i da se blok 27 zemalja priprema za iduću.

>>>Njemačka promišlja o distribuciji novca, scenarijima i strategiji za ‘blackout’

Čelnici zemalja EU-a pozvat će da se pripreme planovi za nepredviđene situacije za opskrbu energijom iduće zime na samitu u četvrtak u Bruxellesu, prema nacrtu zaključaka njihovog sastanka u koji je Reuters imao uvid.

No zemlje još uvijek nisu pronašle rješenje za visoke cijene energenata. Ministri energetike EU-a održat će izvanredni sastanak u utorak kako bi pokušali dogovoriti gornju granicu za cijenu plina.

Pratite nas na Google vijestima