PolitikaPreporučeno

Informacije o novooboljelima i epidemiološkoj situaciji u županijama: COVID-19/6. travanj*

Donosimo pregled aktualne situacije sa širenjem koronavirusa SARS–CoV-2 u Hrvatskoj*:

>>>Informacije o novooboljelima i epidemiološkoj situaciji u županijama: COVID-19/5. travanj*

>>>Informacije o novooboljelima i epidemiološkoj situaciji u županijama: COVID-19/4. travanj*

>>>Informacije o novooboljelima i epidemiološkoj situaciji u županijama: COVID-19/3. travanj*

U Istri nema novozaraženih, još dva bolesnika izliječena

U Istri nema novozaraženih koronavirusom, 13 uzoraka osoba koji su u subotu poslani na analizu u zagrebačku Kliniku za infektivne bolesti su negativni, a  još su dva bolesnika izliječena, potvrdio je jutros načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Dino Kozlevac.

Kako je istaknuo, tijekom jučerašnjeg dana u pulskoj Općoj bolnici dva su bolesnika izliječena.

“Ukupno je ispitano 13 uzoraka brisa, te su svi negativni na Covid-19. Nema novooboljelih osoba, a dva pacijenta su izliječena. Na području Istarske županije ukupno  je 11 izliječenih”, rekao je načelnik županijskog Stožera Kozlevac.  Dodao je da je tijekom nedjelje uzeto devet novih uzoraka briseva koji su dostavljeni u laboratorij u Zagreb.

U Istri je dosad ukupno zaraženo 76 osoba.

“Idemo dalje istim tempom te zahvaljujem građanima što su ovim teškim trenucima iznimno disciplinirani i drže se propisanih mjera,” zaključio je Kozlevac

Treći dan bez novozaraženih u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i treći dan zaredom nema nijednog novog slučaja zaraze koronavirusom, a iz županijskog Stožera civilne zaštite u ponedjeljak ističu kako u županiji nije došlo do lokalne transmisije bolesti, nego je svaki od šest slučajeva unutar obitelji.

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs rekao je kako u županiji postoje dva žarišta zaraze, jedno u Čazmi, drugo u Bjelovaru, a na oba žarišta prijenos bolesti bilježi se unutar obitelji.

Bajs je istaknuo da sve službe rade 24 sata na dan, prate sve posljedice vezane uz otkrivene slučajeve, a epidemiolozi otklanjaju mogućnost širenja bolesti među građanstvom.

U samoizolaciji je trenutno 810 osoba, 60 više nego jučer.

“Sve osobe koje su u samoizolaciji trebaju se pridržavati uputa koje su im izrečene. Moraju paziti da, dokle god imaju takvo rješenje, ne idu van, da vrše samokrontrolu i sve druge okolnosti kako ne bi došlo do toga da prošire virus, a da ni ne znaju da ga imaju”, poručio je.

Ravnatelj bjelovarske Opće bolnice Ali Allouch izjavio je kako je do danas u županiji 48 osoba testirano na koronavirus, pri čemu je šest osoba pozitivno, a dvije su hospitalizirane.

“Apeliram na sugrađane da budu kod kuće, ne izlaze i slušaju upute struke, da održavaju razmak i često peru ruke. Štititi sebe je najbolja zaštita”, poručio je Allouch.

I epidemiologinja Vesna Grgić izrazila je zadovoljstvo što u županiji i dalje nema lokalne transmisije zaraze, već je sve ostalo na kontaktima unutar obitelji.

“Za sada je sve pod kontrolom”, naglasila je Grgić.

Pojasnila je da se za svaki slučaj potvrđenoga ili onoga tko se testira na koronavirus provodi epidemiološka anketa i točno popisuju kontakti tijekom zadnjih 14 dana, a potom se i oni stavljaju pod nadzor.

“Potom se vrši nadzor nad tim ljudima i to je naša najvažnija protuepidemijska mjera. Osim naših mjera, treba se pridržavati svega što nacionalni i županijski stožer ponavljaju”, zaključila je Grgić.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji troje novooboljelih, ukupno 24

Zaraza koronavirusom potvrđena je za još tri osobe u Vukovarsko-srijemskoj županiji, po jednoj u Vinkovcima, Vukovaru i Nuštru, tako da se broj ukupno oboljelih u županiji popeo na 24.

Iz županijskog Stožera civilne zaštite u ponedjeljak su rekli kako je s jučerašnjim danom u županiji ukupno testirano 269 osoba, a 587 osoba se nalazi u samoizolaciji.

Bilo je sedam dojava o kršenju samoizolacije, od kojih su dvije utvrđene kao osnovane.

U objektima za karantenu nalazi se šest osoba te četiri vozača kamiona.

Covid-19 ambulante imale su 13 poziva osoba, od toga dva sa sumnjom na zarazu tim virusom.

U vinkovačkoj Općoj županijskoj bolnici i dalje je na liječenju ukupno sedam zaraženih osoba, dok su ostale u kućnoj samoizolaciji radi blažih simptoma bolesti.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

Rijeka: tijekom vikenda dvije novooboljele osobe, pet ozdravilo

Tijekom proteklog vikenda u Primorsko-goranskoj županije dvije su novooboljele osobe od koronavirusa, a pet ih je ozdravilo, izvijestio je u ponedjeljak ravnatelj županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Vladimir Mićović.

Obje novozaražene osobe su iz ranije utvrđenog žarišta, a to je putovanje zrakoplovom iz Turske, kazao je Mićović na konferenciji za novinare županijskog Stožera civilne zaštite.

U Primorsko-goranskoj županiji je sada ukupno oboljelih 47, s tim da nisu svi stanovnici ove županije, nego su među njima i osobe koje su se tu zatekle. Mićović je naveo i kako je do sada ozdravilo 11 osoba, a izvijestio je i kako se provjerava 374 kontakata oboljelih te da je u obradi u laboratoriju u Rijeci 299 uzoraka.

Istaknuo je kako je važno da zdravstveni sustav u cijelosti djeluje kompaktno i jedinstveno te da tada i rezultati mogu biti bolji.

U protekla dva tjedna u županiji imamo miran rast broja oboljelih. Faktor dnevnog porasta je 1,07, upola je manji od onoga na razini cijele Hrvatske, a posve neusporediv s porastom u nekim okolnim zemljama, rekao je.

Ustvrdio je i da je važno održati takav trend kako bi se dalo prostora bolničkom sustavu da obavlja svoj posao na najbolji način, te da se dočeka kulminacija i epidemije i početak silazne krivulje.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

U osječkom KBC-u pet osoba je i dalje na respiratoru, a među novopozitivnima je jedan medicinski djelatnik te bolnice, ali su svi njegovi kontakti obrađeni, pa je KBC i nadalje sigurna ustanova za liječenje pacijenata.

Osijek: dvije novooboljele osobe od kojih jedan djelatnik osječke bolnice

U Osječko-baranjskoj županiji u protekla 24 sata dvije su osobe oboljele od koronavirusa od kojih je jedna djelatnik osječkog KBC-a, novih smrtnih slučajeva nema, a u epidemiji su do sada ukupno oboljele 94 osobe, izvijestio je u ponedjeljak županijski Stožer civilne zaštite.

Od posljedica koronavirusa u toj je županiji do sada preminulo pet osoba.

Epidemiolog županijskog Zavoda za javno zdravstvo Karlo Kožul rekao je na konferenciji  za novinare kako su od jučer testiranih 43 uzorka, dva bila pozitvina – u Osijeku i Drenju te su svi stavljeni pod nadzor.

U osječkom KBC-u pet osoba je i dalje na respiratoru, a među novopozitivnima je jedan medicinski djelatnik te bolnice, ali su svi njegovi kontakti obrađeni, pa je KBC i nadalje sigurna ustanova za liječenje pacijenata, poručio je Kožul.

Napomenuo je kako je u Županiji trenutno u samoizolaciji 452 osobe, od čega 24 nove u posljednja 24 sata.

Na upit zašto je korona virus opasniji od virusa klasične gripe Kožul je kazao kako je prošle godine od gripe u Županiji oboljelo 419 osoba, i jedna osoba je umrla, a ove je godine bilo 2580 oboljelih osoba i nije bilo umrlih. Gripa je poznata bolest, protiv gripe se cijepi i to s kvalitetnim cjepivom. Protiv gripe danas imamo i neke poznate lijekove, no možemo je relativno dobro suzbiti prije svega cijepljenjem, pojasnio je Kožul.

Istaknuo je kako je virus SARS–CoV-2 nastao iz jednog respiratornog virusa na kojeg se nije obraćala dovoljna pozornost, ali rekombinacijom i mutacijom danas izaziva teške bolesti i posljedice. Upozorava  kako protiv SARS–CoV-2 znanost nije razvila neke posebne lijekove, a niti cjepivo, i zato se danas javljaju problemi, i propisuju već poznate mjere i preporuke.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

Zagreb: ukupno obavljeno 2007 testiranja, 265 pozitivno

U Gradu Zagrebu je ukupno obavljeno 2007 testiranja na koronavirus, a 265 osoba je pozitivno, u samoizolaciji je bilo ukupno 4662 građana, a njih 12 je u karanteni, izvijestio je u ponedjeljak zagrebački Stožer civilne zaštite.

“Zagreb je jedini glavni grad na svijetu s dvije nedaće – Covidom-19 i potresom. Gospodarske i psihološke posljedice po naše građane tek ćemo vidjeti”, rekao je zagrebački gradonačelnik i čelnik Stožera civilne zaštite Milan Bandić, zahvalivši se građanima na strpljenju.

Mjeru samoizolacije prekršile su 224 osobe, a u 21 slučaju utvrđeno je kršenje mjere ograničenja rada ugostiteljskih objekata.

U samoizolaciji su bila i 84 policijska službenika, 39 ih je izašlo iz samoizolacije, dok je osam policajaca pozitivno na koronavirus, rekao je načelnik PU zagrebačke Marko Rašić.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

Na zadarskom području od petka petero zaraženih i jedna umrla osoba od koronavirusa

Na zadarskom području od petka je pet novoboljelih, a jedan je pacijent umro od posljedica koronavirusa, rekao je u ponedjeljak na konferenciji za novinare načelnik Stožera Civilne zaštite Zadarske županije Šime Vicković te dodao da se čekaju rezultati 40 uzoraka, a danas će ih biti poslano više od 30.

Vicković je podsjetio da je umro 88-godišnji pacijent koji je bio kronični bolesnik te izvijestio da su u petak premjestili šestero pacijenata u Specijalnu bolnicu za ortopediju u Biograd, a danas će ih prebaciti još troje. Svi oni, dodao je, imaju lakše simptome.

“Od ukupno 54 registriranih pacijenata na zadarskom području, 35 ih dovodimo u vezu s biogradskom bolnicom, i to 20 medicinskog osoblja i pacijenata, a 15 su njihovi kontakti. Mjera samoizolacije istekla je za 1431 osobu, trenutačno je u izolaciji 466 osoba, a od jučer 30 novih”,  rečeno je.

Granična sanitarna inspekcija i epidemiološka služba testirala je jučer 24 osobe s katamarana koji je dovezao putnike iz Ancone u luku Gaženicu, 21 osoba otišla je u druge županije. Rezultati testiranja za osobe koji su došli ranije avionom iz inozemstva su negativni. Ljudi koje smo jučer pregledali bili su dobrog stanja, nisu bili febrilni, dobro su se čuvali, rezultate očekujemo za dva dana, rekao je epidemiolog Alan Medić.

U Međimurju još jedan slučaj zaraze, a jedna osoba ozdravila

U Međimurskoj županiji jedan je novi slučaj zaraze koronavirusom – riječ je bliskom kontaktu s prije zaraženom osobom, a dosad je u toj županiji oboljelo pet osoba od kojih je jedna ozdravila, objavio je u ponedjeljak na konferenciji za novinare župan Matija Posavec.

Od četiri zaražene osobe tri su iz iste obitelji. Dva su pacijenta hospitalizirana u Županijskoj bolnici u Čakovcu, stabilno su i nisu na respiratoru.

„Drugozaražena osoba koja je danima hospitalizirana na odjelu infektologije Županijske bolnice u Čakovcu dobrog je općeg stanja i kontrolni su nalazi pokazali prvi negativni test na koronavirus”, rekao je župan Posavec te dodao kako je dosad provedeno 98 testiranja. Epidemiologinja Zavoda za javno zdravstvo Višnja Smilović rekla je kako se obrađuju svi kontakti novozaraženih. Istaknula je da to širenje bolesti unutar obitelji upozorava na važnost samoizolacije te maksimalnog distanciranja i od okoline i od ukućana.

„Na primjeru ove obitelji ta samoizolacija je pokazatelj da se bolest, ako se javi, širi unutar kruga obitelji. Da se ne pridržava samoizolacije, krug kontakata bio bi još veći i bolest bi se daleko lakše širila”, objasnila je Smilović.

Voditelj Službe za granicu u međimurskoj Policijskoj upravi Krunoslav Fekonja izvijestio je kako je tijekom vikenda izdana 391 nova mjera samoizolacije, a trenutačno ih je aktivno 1278. Evidentirano je i 49 kršenja samoizolacije.

Načelnik Županijskog stožera Civilne zaštite Josip Grivec dodao je kako je Nacionalnom stožeru poslan prijedlog vezan uz izdavanje propusnica da se Međimurje podijeli na tri područja prema policijskim postajama Čakovcu, Prelogu i Murskom Središću.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

Dubrovnik: dva novozaražena u županiji, ukupno 64

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji dva su nova slučaja zaraze koronavirusom te je ukupan broj oboljelih 64, od kojih je 8 hospitalizirano u dubrovačkoj bolnici i 6 u sekundarnom bolničkom objektu dubrovačkog studentskog doma, a 42 u kućnoj izolaciji, objavio je u ponedjeljak županijski Stožer Civilne zaštite.

Iz županijskog stožera objasnili su kako su dva novozaražena pacijenti srednje životne dobi s područja doline Neretve i Konavala.

Nepromijenjeno je zdravstveno stanje četiri pacijenta koji su stavljeni na respiratori i prevezeni u KBC Split, a dobrog je općeg stanja pacijent koji je iz predostrožnosti prevezen u Kliniku za zarazne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu.

Broj izliječenih od koronavirusa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji i dalje je dva.

Od početka pandemije koronavirusa iz Dubrovnika su ukupno za analizu upućena 522 uzorka, među kojima i 20 poslanih u nedjelju, koji su svi obrađeni.

U posljednja 24 sata nisu utvrđena kršenja samoizolacije, pa je broj slučajeva kršenja od početka pandemije ostao sedamnaest. U karanteni su i dalje dvije osobe.

Dosad je u Varaždinskoj županiji testirano 485 osoba, a pod mjerom samoizolacije ih je 1825.

U Varaždinskoj županiji nema novozaraženih

Nakon što je u nedjelju u Varaždinskoj županiji bilo šest novih slučajeva zaraze koronavirusom, stanje je u ponedjeljak znatno bolje budući nije otkriven nijedan novi slučaj, izvijestio je Županijski stožer Civilne zaštite.

Dosad je oboljelo 30 osoba, ozdravilo ih je sedam, a na liječenju u Općoj bolnici u Varaždin su 22 osobe čije je opće stanje trenutačno dobro.

No, posljednja osoba u koje je jučer dijagnosticirana bolest zbog težih je simptoma prevezena na liječenje u Kliniku za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu. Ono na čemu se intenzivno radi jest mapiranje svih kontakata s obitelji četvero novooboljelih u nedjelju.  Riječ je o dvjema osobama srednje dobi i dvjema mlađim osobama iz iste obitelji od koji nijedna u trenutku pojave bolesti nije bila pod mjerom samoizolacije.

“S obzirom na to da smo jučer prvi put primili oboljele s lokalnom transmisijom bolesti bez definiranog izvora zaraze, vjerujem da je svima jasno koliko je i više nego prije važno striktno se pridržavati svih uputa i preporuka koje svakodnevno čujete”, rekao je načelnik varaždinskoga Županijskog stožera Civilne zaštite Robert Vugrin.

Dosad je u Varaždinskoj županiji testirano 485 osoba, a pod mjerom samoizolacije ih je 1825. Dobro je što je u protekla 24 sata varaždinska Policijska uprava zabilježila samo jedan slučaj kršenja mjere samoizolacije.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

Sisak: jedan novi zaraženi, ukupno 20 u županiji

Zaraza koronavirusom u ponedjeljak je potvrđena jednom novom pacijentu u Sisačko-moslavačkoj županiji u kojoj je sada ukupno 20 zaraženih osoba, od kojih su dvije izliječene.

Županijski Stožer civilne zaštite objavio je da se novi pacijent razbolio još 28. ožujka, a od tada je bio na kućnom liječenju.

Prošlog tjedna testiran je na virus i nalaz je bio negativan, ali se novi nalaz pokazao pozitivnim, pa je epidemiološka obrada u tijeku.

Kontakti zaražene osobe stavljeni su pod zdravstveni nadzor, uključujući i kućnu samoizolaciju.

Od ukupno 18 zaraženih u županiji dvanaest ih je s područja Siska, tri s kutinskog, dva petrinjskog te po jedan s područja Novske, iz mjesta Vidrenjak na području Velike Ludine i s područja Lekenika.

Dvije osobe su ozdravile, po jedna iz Siska i Petrinje.

Na liječenju je 18 pacijenata.

U izvještaju nije naveden dnevni broj uzetih briseva ili provedenih testova.

Splitsko-dalmatinska županija: 15 novooboljelih, ukupno 192 zaraženih

U Splitsko-dalmatinskoj županiji 15 je novooboljelih te su dosad u toj županiji koronavirusom zaražene 192 osobe, rečeno je u ponedjeljak na konferenciji za novinare Županijskog stožera Civilne zaštite.

“Ovih 15 novooboljelih su zaraženi u kontaktima s oboljelim koji su u samoizolaciji, situacija je pod kontrolom jer su to osobe za koje smo očekivali da će oboljeti” rekla je ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije Željka Karin.

Izvijestila je da je kako je u Splitsko-dalmatinskoj županiji obolio 41 zdravstveni djelatnik, 129 ih je u samoizolaciji, od kojih će njih deset u iduća dva dana iz nje izaći jer 14 dana nisu pokazali simptome bolesti.

Među jučer oboljelima je i dvoje je djece koju su zarazili roditelji.

Ravnatelj splitskoga Kliničkoga bolničkog centra (KBC) Julije Meštrović je rekao da većina od 39 bolesnika zaraženih koronavirusom ima “blage kliničke simptome, a neki umjerene”.

“Trenutačno je deset bolesnika je u jedinici intenzivnog liječenja, od kojih je četvero iz Dubrovnika, troje iz Šibenika i troje iz Splitsko-dalmatinske županije”, rekao je Meštrović. Objasnio je kako je od tih deset bolesnika dvoje jučer skinuto s respiratora, što je dobar znak koji, kako je rekao, “moramo tumačiti s oprezom”.

Od 24 oboljele osobe jedna je umrla, šest ih je hospitalizirano u Karlovcu, jedna u Zagrebu, a ostale su na kućnom liječenju. Prosječna dob oboljelih je 55 godina, muškaraca 52 godine, a žena 57, s tim da najmlađa pacijentica ima dva mjeseca, a najstariji pacijent 82 godine.

Karlovačka županija treći dan bez novozaraženih

Treći je dan da u Karlovačkoj županiji nema novoraženih, što, kako je u ponedjeljak na konferenciji Županijskog stožera Civilne zaštite rekla epidemiologinja Biserka Hranilović, pokazuje da stanovnici te županije poštuju sigurnosne mjere, na čemu im je zahvalila.

Epidemiologinja županijskog Zavoda za javno zdravstvo Biserka Hranilović je rekla da je zadnja zaražena osoba 3. travnja. Posebice je istaknula kako je važno to što nije bilo prodora virusa u zdravstveni sustav i domove za starije osobe. U zdravstvenom je sustavu samo jedan liječnik pozitivan, ostali su negativni, a u izolaciji su tri medicinske sestre te po jedan liječnik, inženjer radiologije i djelatnik Zavoda za hitnu medicinu.

Osim njih, u izolaciji je 37 osoba koje su imale kontakt sa zaraženima. Hranilović je posebice istaknula opasnost od asimptomatskih osoba. Mlađi ljudi oko nas mogu biti bez simptoma, ali su zarazni za starije ukućane i za druge te bismo vrlo brzo mogli imati novo žarište i veliki broj oboljelih, rekla je Hranilović  i poručila da je zato najbolje ostati kod kuće.

Od 24 oboljele osobe jedna je umrla, šest ih je hospitalizirano u Karlovcu, jedna u Zagrebu, a ostale su na kućnom liječenju. Prosječna dob oboljelih je 55 godina, muškaraca 52 godine, a žena 57, s tim da najmlađa pacijentica ima dva mjeseca, a najstariji pacijent 82 godine.

Infektolog karlovačke bolnice Luka Jerković rekao je za najmlađu pacijenticu, koja se zarazila od majke, da je dobro i da je otpuštena kući te kako se i dalje prati njezino stanje jer ima blage respiratorne tegobe. Većina ostalih pacijenata je dobro, tri su pacijentice bile na kisiku, sad  je još samo jedna i svima ide nabolje. Stariji pacijenti primaju terapiju protiv malarije i HIV-a, i ti su lijekovi pokazali učinkovitost u sprječavanju umnažanja virusa i njegova širenja po sluznici. Još nema izliječenih jer su za to potrebna dva negativna nalaza uzoraka sluznice, ali za pet dana neki će biti proglašeni zdravima po drugom kriteriju jer je prošlo 28 dana od početka simptoma.

Načelnik Stožera Josip Ribar je rekao da zaštitne opreme koja je podijeljena i koja još se dijeli u svim bolnicama i domovima zdravlja ima „više nego dovoljno“.

*Članak se osvježava s pristizanjem novih informacija

Grabancijaš/Hina