Informativni dan Europskog istraživačkog vijeća (ERC) održat će se u virtualnom izdanju 2. prosinca ove godine i bit će prilika hrvatskim znanstvenicima da se upoznaju s mogućnostima financijske potpore koje im za njihova vrhunska istraživanja nudi ERC.
Europsko istraživačko vijeće najuspješnija je agencija za potporu vrhunskim istraživanjima u svijetu, a njegov budžet iznosio je 13,1 milijardu eura u sedmogodišnjem razdoblju od 2014. do 2020.
Informativni dan organiziraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za mobilnost i programe EU-a (AMPEU) te ERC, priopćio je u četvrtak AMPEU.
Projekti ERC-a pomiču granice znanja i istraživanja
Istaknuto je kako projekti ERC-a pomiču granice znanja i istraživanja, te da će o tomu iz prve ruke posvjedočiti pet vodećih hrvatskih znanstvenika čije je projekte financirao ERC.
To su – prof. dr. sc. Stipan Jonjić sa Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Vernesa Smolčić sa Sveučilišta u Zagrebu, doc dr. sc. Jadranka Šepić sa Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Iva Tolić s Instituta Ruđera Boškovića i prof. dr. sc. Nenad Pavin sa Sveučilišta u Zagrebu.
S načinom funkcioniranja ERC-a sudionike Info dana pobliže će upoznati akademkinja Milena Žic Fuchs, članica Znanstvenoga vijeća ERC-a koje je i vrhovno tijelo toga vijeća.
Virtualni Info dan otvorit će ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs. U poruci sudionicima ministar je istaknuo da napredak znanosti i inovacija bitno utječu na rast gospodarstva i stvaranje novih radnih mjesta.
Spomenuo je kako tomu u prilog govori i statistika da je gotovo 70 posto projekata financiranih potporama ERC-a dovelo do velikoga napretka u nekom znanstvenom području, što je pak koristilo svim građanima Europske unije (EU).
“Zato je izuzetno važno ohrabriti hrvatske znanstvenike da svojim projektima priskrbe financijska sredstva ERC-a, a valja istaknuti kako je čak dvije trećine projekata namijenjeno mladim znanstvenicima do 40 godina”, poručio je ministar Fuchs.
9500 projekata, više od 90 tisuća projektnih prijedloga
Od utemeljenja 2007. ERC je financirao više od 9500 projekata i evaluirao više od 90 tisuća projektnih prijedloga. Hrvatske institucije nositelji su četiri ERC-ova projekta ukupne vrijednosti 6,2 milijuna eura. Istovremeno, hrvatski istraživači i znanstvenici izvan Hrvatske rade na 23 projekta koje financira ERC.
Kako je navedeno, projekti koje financira ERC najbolja su istraživanja u Europi i dodjeljuju se znanstvenicima isključivo na temelju izvrsnosti njihova istraživačkog rada, a znanstvenici se natječu u jakoj međunarodnoj konkurenciji u kojoj Europska komisija od sveukupnoga broja prijava odabire tek osam do 15 posto najboljih.
>>>Ivan Đikić ‘počašćen i zahvalan’ na izboru za člana Američke akademije umjetnosti i znanosti
Zato su, istaknuto je u priopćenju AMPEU-a, dobitnici ERC-a ujedno i dobitnici prestižnih međunarodnih i nacionalnih nagrada, među kojima se ističu šest Nobelovih nagrada, četiri Fieldsove medalje (visoko međunarodno odličje za matematičare) i pet Wolf nagrada, a ta nagrada utemeljena je u Izraelu 1978. i dodjeljuje se živim znanstvenicima i umjetnicima za “dostignuća u interesu čovječanstva i prijateljskih odnosa među ljudima… bez obzira na nacionalnost, rasu, boju, vjeru, spol ili političke stavove”.