Italija je u utorak velikim brodovima za kružna putovanja zabranila pristup Venecijanskoj laguni zaključivši dugogodišnje prijepore i odmjeravanja između lokalnih vlasti i stanovništva i dionika u turizmu, izvijestio je Reuters.
Vlada se na zabranu odlučila nakon što je Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) zaprijetila da će Italiju staviti na crnu listu zbog propusta u zaštiti svjetske baštine.
>>>Lani 96,4% manje kružnih putovanja kruzera nego u 2019. | DZS
Zakon kruzerima težima od 25,000 tona od 1. kolovoza brani plovidbu kanalom Giudecca, gradskom žilom kucavicom s koje se pogled pruža i na Trg svetog Marka.
“Ponosan sam zbog poštivanja naše predanosti,” napisao je na Twitteru ministar kulture Dario Franceschini objavljujući usvajanje zakona.
>>>Flego: moramo prestati ulagati u turističku kvantitetu i dignuti našu kvalitetu
Njegovo je ministarstvo u izjavi za javnost reklo da je predviđena kompenzacija za tvrtke i radnike na čije će poslovanje utjecati regulativa.
Odredba o 25,000 tona znači da će Giudeccom moći ploviti isključivo manji putnički i teretni brodovi. Kruzeri u prosjeku teže više od 200,000 tona.
Bez pristaništa
Rim je već donio pregršt zakona s ciljem ograničenja pristupa brodovima za kružna putovanja jednom od najslavnijih turističkih odredišta svijeta ali lokalne vlasti još nisu osigurale alternativno pristanište.
Vlada premijera Marija Draghija u travnju je odobrila plan za izgradnju terminala izvan lagune uz koji bi mogli pristati brodovi teži od 40,000 tona. Javni je tender objavljen 29. lipnja nedugo nakon što su građani Venecije prosvjedovali jer je 92,000 tona težak MSC Orchestra prokrstario Giudeccom na putu za Hrvatsku i Grčku.
Kruzeri će u međuvremenu morati koristiti industrijsku luku Margheru smještenu zapadno od Venecije, no takvo privremeno rješenje još nije spremno zbog nedostatka prigodnih vezova. Vlada je uredbom imenovala posebnog povjerenika koji bi trebao ubrzati izgradnju adekvatnog pristaništa.
>>>Svjetska premijera reboota Dine 3. rujna na Venecijanskom filmskom festivalu
Alessandro Santi, predsjednik nacionalnog udruženja i lobija brodara Federagenti, za medije je rekao da vlada nije razmišljala o industriji u pristupu koji je “vrijedan žaljenja i stvara ogorčenost”.
“Ograničenje prolaska brodova neće riješiti poteškoće Venecije kao grada,” rekao je optuživši Rim da se poveo za UNESCO-om i međunarodnim lobijima umjesto da posluša lokalne građane i poduzetnike.
Pratite nas na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.