Biznis i ekonomijaPreporučeno

Iznosi odšteta i nagodba potencijalno veći od godišnje dobiti Bayera: izvješće

Njemački biotehnološki div Bayer javlja da je u drugom kvartalu zabilježio kolosalni neto gubitak od 9.5 milijardi eura, uglavnom zbog namirivanja podjednako vrijednih tužbi naslijeđenih zajedno s preuzimanjem američke kompanije Monsanto za 63 milijarde američkih dolara u transakciji zaključenoj 2018. godine.

>>>Američka porota: Bayerov Roundup ‘značajan čimbenik’ u razvoju tumora

Bayer će osobama kojima je korištenje herbicida s otrovnim aktivnim sastojkom glifosatom izazvalo rak ili narušilo zdravlje i osobama s kvarnim uređajem za kontrolu trudnoće Essure isplatiti ukupno 10.9 milijardi dolara odštete.

Glasnogovornik kompanije je rekao da je posljedični neto gubitak najveći za Bayer u najmanje deset godina.

Brojni analitičari su nakon akvizicije Monsanta ocijenili da je Bayer podcijenio preuzete zakonske odgovornosti. Kompanija je suočena i s tužbama zbog dicambe, još jednog herbicida iz preuzetog portfelja koji se pokazao opasnim po zdravlje, kao i za ispuštanje otpadnih voda zatrovanih polikloriranim bifenilima (PCB).

Bayer je u utorak najavio da bi potencijalne nagodbe povezane s Essure mogle biti neposredne jer su se “razgovori intenzivirali i napravili dobar napredak u posljednjim tjednima.”

>>>Bayer napreduje u postizanju nagodbe s oboljelima od raka: glifosat

Kompanija je za namirenje oštećenih odvojila 1.25 milijardi eura, koliko ugrubo iznosi i ukupni kvartalni gubitak u farmaceutskoj jedinici. Spor zbog Essurea je s 24. srpnjem pokrenulo najmanje 60,000 oštećenih.

>>>Hrvatska nastavlja s upotrebom kancerogenog glifosata: ministrica

Zasjenjeni tužbama, poslovni rezultati u drugom kvartalu nešto su bolji od očekivanja analitičara uz dobit prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) od 2.88 milijardi eura. Bayer očekuje da će EBITDA na kraju godine doseći 12.1 milijardu eura, dok istovremeno navodi da bi “specijalni” troškovi povezani s tužbama mogli segnuti do iznosa od 14 milijardi eura.

Grabancijaš/Reuters