Izraelski ministar financija Bezalel Smotrich, jedan od najgorljivijih i najbezdušnijih cionista današnjice, u nedjelju je rekao da vlada Benjamina Netanyahua radi na osnivanju “administracije za migraciju” koja će upravljati i nadzirati protjerivanje Palestinaca iz Pojasa Gaze.
Smotrich je zastupnike u Knessetu izvijestio o svojem recentnom posjetu Sjedinjenim Američkim Državama i razgovorima koje je poveo s američkim dužnosnicima.
Naveo je da Izrael zajedno s administracijom predsjednika Donalda Trumpa radi na pronalasku zemalja koje će prihvatiti protjerane.
Naglasio je da novac za tako “složen” postupak “neće biti prepreka”.
Kontekst
Trump je nakon pobjede na izborima šokirao autohtonu populaciju i svoju administraciju podredio cionistima koji su dobili gotovo sve ključne uloge i resore.
Potom je nakon trosatnih konzultacija s izraelskim premijerom prihvatio cionističko htijenje za protjerivanje Palestinaca i rekao da će kontrolu nad enklavom preuzeti SAD kako bi na otetoj zemlji izgradio rivijeru Bliskog istoka.
Njegov su plan zdušno odbacile arapske zemlje, Europska unija i velika većina civiliziranog svijeta. Arapske nacije prošlog su tjedna podržale protuprijedlog Egipta o rehabilitaciji Pojasa bez protjerivanja stanovništva, no Trump je izrazio uvjerenje da će palestinski susjedi, uključujući Egipat i Jordan, u konačnici prihvatiti progon jer uživaju veliku financijsku pomoć Washingtona.
“Ovaj plan poprima oblik, s tekućim radnjama u koordinaciji s (američkom) administracijom… Uključuje identificiranje ključnih zemalja, razumijevanje njihovih interesa – i sa SAD-om i s nama – i poticanje suradnje,” rekao je Smotrich o provedbi planova.
“Postoji velika i duboka mržnja prema Izraelu, vladini dužnosnici (u SAD-u) rekli su mi da se 2 milijuna ljudi koji mrze Izrael ne mogu ostaviti na udaljenosti pljuvanja od naše ograde,” dodao je bez identificiranja sugovornika.
Ministar je procijenio da će za protjerivanje trebati oko godinu dana.
“Ako ih izvadimo 5000 dnevno, to će trajati godinu dana. Logistika je komplicirana jer moramo znati tko ide u koju zemlju,” rekao je.
Prema njegovoj procjeni na preseljenje će pristati oko 1.8 milijuna od 2.1 milijuna Palestinaca u enklavi.
Euforija
Times of Israel piše da je najava Trumpa generalno egzaltirala cioniste koji zdušno i s entuzijazmom čekaju na hitru materijalizaciju njegovog plana.
“Stvari koje su desetljećima izgledale nemogućima sada se čine super-legitimnim predmetom rasprave. Treba poduzeti prave korake kako bi se uveo novi Bliski istok,” rekao je predsjednik stranačkog kluba Netanyahuove stranke Likud, Yuli Edelstein.
Ne smijemo “propustiti priliku ispred nas,” podcrtao je.
Izrael je službene pripreme za “preseljenje” Palestinaca započeo dan nakon proglasa o “rivijeri”. Izraelski ministar vanjskih poslova, Israel Katz, tada je rekao da obvezu prihvata protjeranih “imaju zemlje poput Španjolske, Irske, Norveške, i drugi, koji su iznijeli optužbe i lažne tvrdnje protiv akcija Izraela u Gazi”.
Izrael je 4. ožujka započeo s novom blokadom humanitarne pomoći za Gazu, potom je u nedjelju još jednom prekinuo opskrbu električne energije tvornici za desalinizaciju vode u blizini Deir el-Balah u središnjoj Gazi koja osigurava pitku vodu za više od 600.000 ljudi.

Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.