U nedjelju su se ponovno rasplamsali sukobi između Armenije i Azerbajdžana, dviju bivših sovjetskih republika koje su međusobno ratovale u 1990-im godinama uslijed etničkih i teritorijalnih napetosti na području Gorskog Karabaha, de facto neovisne i samoproglašene armenske države koja se nalazi unutar međunarodno priznatih granica Azerbajdžana.
Vlasti Gorskog Karabaha u nedjelju su rekle da je u azerbajdžanskim zračnim i ateljerskim napadima koji su započeli u jutarnjim satima ubijeno 16, a ranjeno više od 100 vojnika. Regija je odmah nakon salva zajedno s Armenijom proglasila izvanredno stanje i mobilizirala mušku populaciju.
Izvanredno stanje je proglašeno i u Azerbajdžanu, čije vlasti tvrde da su napadi odgovor na armensko granatiranje u kojem je ubijeno pet članova jedne obitelji. Azerbajdžan je također rekao da je preuzeo kontrolu u sedam sela na teritoriju Gorskog Karabaha, što su vlasti potonjeg prvo osporile da bi kasnije priznale gubitak “nekih pozicija”. Pojedina izvješća sugeriraju da su u sukobima poginuli i civili, no detalji su nejasni.
>>>Nastavak žestokih sukoba, uznemirujući videozapisi iz Gorskog Karabaha | 30. rujan
Reuters piše da su vojne aktivnosti rezulitrale žustrim diplomatskim nastojanjima da se smanji nova napetost u prijeporu koji traje desetljećima. Rusija je pozvala na neposredni prekid vatre, dok je Turska otvoreno rekla da podržava Azerbajdžan.
Američki predsjednik Donald Trump je rekao da SAD pažljivo prati situaciji i zatražio prekid nasilja. “Na tom području imamo puno dobrih odnosa. Vidjet ćemo možemo li to zaustaviti.” Azerbajdžan s većinskim muslimanskim stanovništvom kroz područje Gorskog Karabaha gdje dominira kršćanstvo cjevovodima isporučuje kaspijski plin i naftu.
Gorski Karabah je neovisnost od Azerbajdžana proglasio nakon referenduma u 1991. godini što je rezultiralo ratom koji je potrajao do 1994. godine. Ubijeno je na tisuće, a razmješteno na desetke tisuća ljudi. Posljednji ozbiljniji sukobi zabilježeni su u travnju 2016. kad je ubijeno najmanje 200 ljudi. Napetost se ponovno rasplamsala s početkom tekuće godine, vatra je razmijenjena i u srpnju, kada je poginulo najmanje 16 osoba.
Armenija je u nedjelju rekla da su azerbajdžanske snage napale civilne ciljeve, uključujući glavni grad Gorskog Karabaha, Stepanakert. Vlasti su obećale “proporcionalni odgovor”.
“Mi stojimo snažni uz našu vojsku kako bismo zaštitili svoju domovinu od invazije Azerbejdžana,” napisao je armenski premijer Nikol Pašinjan na Twitteru.
Službeni je Azerbajdžan porekao izjavu armenskog ministarstva obrane koja tvrdi da su uništeni helikopteri i tenkovi azerbajdžanske vojske i armenske snage optužio za pokretanje “namjernih i ciljanih” napada duž crte bojišnice. “Mi branimo naš teritorij, naša je svrha pravedna!” deklarirao je azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev u izvanrednom obraćanju naciji.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>Izvanredno stanje u Armeniji i Azerbajdžanu, žestoki vojni sukobi u Gorskom Karabahu |… […]
[…] >>>Izvanredno stanje u Armeniji i Azerbajdžanu, žestoki vojni sukobi u Gorskom Karabahu |… […]