Biznis i ekonomijaPreporučeno

Japan: 2 bilijuna $ poticaja, darivanje novca građanima i najveći pad potrošnje od početka mjerenja

Osobna potrošnja u Japanu u svibnju je posrnula najbržim tempom od početka mjerenja zahvaljujući oprezu potrošača i politikama za suzbijanje pandemije novog koronavirusa.

Neočekivano porazni podaci stvaraju dodatni pritisak na krojače monetarnih i fiskalnih politika čije raskošne mjere naizgled imaju malen utjecaj na realni sektor i ekonomiju.

Prema u utorak objavljenom izvješću, potrošnja je u svibnju pala za 16.2% na godišnjoj razini, više od konsenzusa u očekivanjima analitičara od povlačenju za 12.2%.

>>>Deflacija u Japanu

“Brzina oporavka zabrinjava,” komentirao je za Reuters glavni ekonomist Instituta za ekonomska istraživanja, Atsushi Takeda. “Iako je vlada isporučila mjere, njihov utjecaj će teško biti brzo vidljiv.”

Japan je u svibnju ukinuo izvanredno stanje ali su potrošači i dalje oprezni. Podaci otkrivaju veliki pad potrošnje u hotelima, u transportu, restoranima i drugim ugostiteljskim objektima.

S druge strane, politika koja je od građana tražila da ostanu kod kuće ojačala je kupnju svinjetine i govedine, alkohola i sanitarnih proizvoda poput zaštitnih masaka i papirnatih ručnika.

Generalno gledajući, izgledi za oporavak potrošnje u mjesecima koji dolaze su slabi, na sentiment utječe bojazan od gubitka poslova, osobite u uslužnom sektoru, navodi Reuters.

Najveći pad realnih plaća od lipnja 2015.

Odvojeni podaci objavljeni u utorak pokazuju i brzo osipanje inflaciji prilagođenih realnih plaća čiji se iznos smanjio najvećom brzinom od lipnja 2015. godine.

Japan je u 80-im godinama prošlog stoljeća proveo neoliberalne reforme kakve su tijekom mandata bivšeg predsjednika Europske komisije Joséa Manuela Durãoa Barrosa nametnute i pojedinim dijelovima eurozone i europske periferije. “Strukturne reforme” sa svrhom jačanja konkurentnosti su rezultirale velikim gubitkom ugovora na neodređeno i porastom prekarnih ugovora na određeno vrijeme. Politika je rezultirala generacijama Japanaca koji paze na svaku kunu i uvijek očekuju pad cijena.

>>>I tako su prekarni poslovi rezultirali rastom djevičanstva u Japanu: poučak

Takvo je promišljanje tako duboko ukopano da japanske vlasti već dulje od dva desetljeća neuspješno potiču potrošnju kroz jednu od najraskošnijih monetarnih politika svijeta.

Primjerice, vijesti o padu potrošnje i plaća stižu iako je vlada već osigurala dva paketa poticaja gospodarstvu i stanovništvu čija je ukupna vrijednost basnoslovnih 2.2 bilijuna dolara. Mjere uključuju i darivanje građana sa 100,000 bespovratnih jena (6,230 kuna).

>>>I Japan posegnuo za direktnim uplatama novca građanima: COVID-19

Pojedini analitičari predviđaju da će se Japan do kraja godine još jednom naći u deflacijskoj spirali, za kakvu postoji i plodno tlo u pojedinim dijelovima Europe i eurozone.

Grabancijaš/Reuters