Biznis i ekonomijaPreporučeno

Japanski izvoz ukazuje na veliku slabost SAD-a, globalne potražnje

Japan je u lipnju zabilježio dvoznamenkasti pad izvoza četvrti mjesec zaredom podcrtavajući silinu s kojom je pandemija novog koronavirusa prigušila globalnu potražnju.

Izvoz u Sjedinjene Američke Države čija je prekarna (gig ako preferirate) ekonomija teško pogođena, gotovo je bio prepolovljen, trgovina s Kinom je ostala slabašna sugerirajući da “glavni motor” svjetskog rasta radi smanjenom snagom.

>>>Japan kliznuo u recesiju

Ponajveći kolaps u izvozu pritom bilježi japanska automobilska industrija, što uključuje prodaju novih automobila i automobilskih dijelova. Tržište automobila je bilo suočeno s padom potražnje i prije početka pandemije te je osobito pogođeno u razdoblju nakon ožujka kad je većina zemalja posegnula za strogim mjerama “zaključavanja” ekonomija u nastojanju da suzbije širenje virusa.

Analitičari za Reuters kažu da posljednji podaci umanjuju nadu u brz oporavak globalne potražnje. “Izgledno je da će izvoz biti poljuljan još neko vrijeme,” ocijenio je Takeshi Minami, glavni ekonomist Istraživačkog instituta Norinchukin, citirajući rast novih slučajeva u SAD-u i Japanu. “Ako unutarnja i vanjska potražnja ostanu trome kroz produljeno razdoblje, kapacitet nabave mogao bi biti smanjen, što bi okinulo porast bankrota i gubitka radnih mjesta u drugoj polovici ove fiskalne godine.”

Brojke

Japansko Ministarstvo financija u ponedjeljak je javilo o lipanjskom poniranju izvoza za 26.2% na godišnjoj razini, više od očekivanja analitičara koji su prognozirali pad za 24.9%. Posrtanje je bilo još upečatljivije u svibnju, kad je iznosilo 28.3%, što nije zabilježeno od rujna 2009. godine odnosno jeka Velike recesije izazvane financijskom krizom.

>>>‘Neograničena’ kupnja državnih i korporativnih obveznica – totalni monetarni raspašoj u Japanu

Izvoz na ključno, američko tržište, u lipnju je zaronio za 46.6%, ponajviše zahvaljujući padu isporuka novih automobila (za 63.3% na godišnjoj razini), dijelova za avionske motore (-56%) i automobilskih dijelova (-58.3%).

>>>Upečatljiv pad japanskog izvoza ‘across the board’  

Analitičari očekuje da će treća ekonomija svijeta ove fiskalne godine iskusiti pad bruto domaćeg proizvoda za 5.3%, najveći od početka prikupljanja relevantnih podataka u 1993., šteta bi pritom mogla ostati trajna i/ili dugoročna, pa se u 2021. očekuje oporavak za 3.3%.