Američka ekonomija bi mogla imati koristi od “stvarno jakog zaključavanja” na razdoblje od četiri do šest tjedana, rekao je u nedjelju jedan od krojača monetarne politike Federalnih rezervi uz ocjenu da si Kongres Sjedinjenih Američkih Država može priuštiti velike iznose za sanaciju štete izazvane takvim odrješitim odgovorom na pandemiju koronavirusa.
Neel Kashkari, predsjednik Federalnih rezervi u Minneapolisu, kaže da bi takav potez ekonomiji pomogao da ostvari robusni oporavak koji će po njemu izostati dok god se ne uspostavi kontrola nad virusom.
>>>Darivanje novca direktno građanima upravo je postala zbilja američke fiskalne politike
“Ako to ne napravimo pa taj bijesni virus u sljedećih godinu dvije nastavi sa širenjem diljem zemlje, sa žarištima i lokalnim zaključavanjima, što je potpuno moguće, mi ćemo vidjeti mnogo, mnogo više poslovnih lomova i bankrota,” rekao je Kashkari u nastupu za “Face the Nation” CBS-a.
“To će biti puno sporiji oporavak za svakog od nas.”
On je ocijenio da je Kongres dobro pozicioniran za veliku potrošnju na mjere ublažavanja posljedica pandemije jer se proračunska rupa može financirati bez vanjskog zaduživanja.
>>>Trumpova administracija zatražila 500 milijardi dolara za direktne uplate novca građanima
“Oni od nas koji su dovoljno sretni da još uvijek imaju svoje poslove, mi štedimo puno novca jer ne izlazimo u restorane ili u kina ili na odmore,” rekao je Kashkari. “To zapravo znači da kao zemlja imamo puno više resursa za podršku onima koji su otpušteni.”
Zastupnički dom Sjedinjenih Država s Demokratima u većini u svibnju je odobrio tri bilijuna dolara vrijedan program pomoći za građane i biznise pogođene epidemijom ali je paket zapeo u Senatu koji kontroliraju Republikanci. Potonji su prošlog tjedna predložili puno skromniji paket vrijedan bilijun dolara. Napori da se pomiri razlika između dvije strane za sad nisu uspješni.
>>>‘Novac iz helikoptera’ u SAD-u
Ministar financija Steven Mnuchin u nedjelju je rekao da će administracija predsjednika Donalda Trump potrošiti onoliko novca koliko bude potrebno, ali da je rastući deficit jedan od faktora.
“Očito postoji potreba za podrškom radnicima i eknomiji,” rekao je. “S druge strane, mi moramo biti pažljivi da ne nagomilamo golemi dug za buduće generacije.”
>>>Fitch potvrdio vrhunski kreditni rejting SAD-a, izglede revidirao u negativne
Kashkari je odbacio takvo gledište, uz argumente da postoji velika domaća štednja i povijesno niska cijena zaduživanja. “Ja nisam zabrinut oko toga (deficita). Kongres bi trebao iskoristiti ovu priliku da podrži Amerikance i američku ekonomiju.”
>>>Fed najavio ‘neograničeno’ stvaranje novca
“Ako ekonomiju potaknemo na rast, mi ćemo moći otplatiti dug,” dodao je prema citatu Reutersa.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.