PolitikaPreporučeno

Kina odbila predati sirove podatke o prvim slučajevima COVID-19 | istražitelj

Kina je timu Svjetske zdravstvene organizacije koji istražuje izvor i porijeklo koronavirusa SARS-CoV-2 odbila predati sirove podatke o prvim slučajevima COVID-19, rekao je jedan od istražitelja.

Zatražene su informacije o 174 slučaja identificirana u ranom stupnju pandemije u prosincu 2019. godine u kineskom gradu Wuhanu, kao i o drugim relevantnim zarazama, ali su kineske zdravstvene vlasti ponudile isključivo sažetak, rekao je stručnjak za infektivne bolesti Dominic Dwyer, australski član tima.

>>>Svijet zabrinuto promatra širenje novog virusa ususret kineskoj proslavi lunarne nove

Riječ je o u pravilu anonimiziranim “linijskim popisima” koji sadrže detalje poput pitanja o kontaktima i drugim spoznajama pojedinih pacijenata, te analizu njihova inputa, pojasnio je.

“To je standardna praksa u istrazi epidemije,” rekao je Dwyer u subotu za Reuters u videopozivu iz Sydneya gdje čeka izlazak iz karantene.

Istražitelje je dodao da su podaci o 174 slučaja osobito značajni jer ih je samo polovica bila izložena tržnici Huanan, danas zapečaćenoj lokaciji na kojoj je virus prvi put otkriven.

>>>Vlasti naredile ‘karantenu’ 11-milijunskog grada: koronavirus

“Stoga smo inzistirali na tim podacima. Ja ne mogu komentirati zašto se to dogodilo. Zbog politike, ili vremena ili poteškoća (…) Ne znam postoje li drugi razlozi zašto su podaci nedostupni. Može se samo spekulirati.”

“Teško je znati…”

Kina je i na druge načine ograničila opseg i potenciju istražitelja koji su misiju započeli u siječnju. Prva su dva tjedna proveli u karanteni hotela, nakon čega im je bilo dopušteno posjećivanje isključivo onih lokacija koje su odabrali domaćini.

Dwyer je rekao da je ekipa WHO-a djelovala u harmoniji, ali je ponekad dolazilo do prijepora s kineskim stručnjacima oko interpretacije značaja pojedinih podataka.

>>>Kronologija koronavirusa*: SARS–CoV-2

“Imali bi razgovore o hladnom lancu (u smislu transporta i trgovine smrznutom hranom) i oni bi bili čvršći u tome što podaci pokazuju od nas, ali to je prirodno. Ne znam postoji li politički pritisak za tu razliku u mišljenju. Lako bi moglo biti tako, ali je teško znati.”

Voditelj delegacije WHO-a, Peter Ben Embarek, ovog je tjedna na konferenciji za javnost rekao kako je prijenos virusa smrznutom hranom jedan od mogućih scenarija, trgovci koji su prodavali smrznute divlje životinje jedan su od mogućih puteva.

WHO nije istraživao navode administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa koja je izrazila sumnju da je virus pobjegao iz laboratorija u Wuhanu, što Peking čvrsto odbacuje.