“SAD je vodeća svjetska ekonomska sila i najveći globalni uvoznik. Njihov BDP je u 2018. godini premašio 21 bilijun dolara. U usporedbi s tim, vrijednost hrvatske trgovinske razmjene s Amerikom koja je prošle godine iznosila 620 milijuna dolara je doslovno kap u moru. Dobra stvar je da od tih 620 milijuna preko 400 otpada na hrvatski izvoz u SAD. U prvoj polovici ove godine nam je izvoz u Ameriku porastao za 25 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Nisu to velike brojke ukupno, ali pozitivan trend svakako veseli”, istaknuo je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić na seminaru America Made Easy koji je HGK organizirala u suradnji s Američkom gospodarskom komorom u Hrvatskoj (AmCham) i Avitus grupom.
Naglasio je da su najveće kočnice bržem razvoju gospodarskih odnosa SAD-a i Hrvatske – vizni režim i dvostruko oporezivanje.
>>>Cleveland: Predsjednica zatražila veći prioritet za pregovore o dvostrukom oporezivanju
Upravo na te probleme se osvrnuo i veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj Robert Kohorst, kazavši da američka Vlada ima poseban tim koji priprema sporazume o ukidanju dvostrukog oporezivanja sa zemljama diljem svijeta pa tako i Hrvatskom. “Naša administracija je u prvom redu usmjerena na velike zemlje, ali mi sustavno nastojimo potaknuti naše ministarstvo financija da Hrvatsku pomakne na listi prioriteta. Dobro je što sporazum s Hrvatskom ne zahtijeva nekakve posebne pripreme, već se može temeljiti na dogovorima s drugim zemljama članicama EU. Što se viza tiče, Hrvatska treba pasti ispod 3 posto odbijenih zahtjeva, a trenutno ste vrlo blizu te brojke i mislim da je samo pitanje vremena kad će se ukinuti, možda već do kraja 2020.,” poručio je Kohorst, uputivši poduzetnike na program Select USA koji je američka administracija pokrenula za strane poduzetnike i ulagače.
Izvršna direktorica AmChama, Andrea Doko Jelušić, je izjavila kako nema boljeg načina da testirate svoje poslovne ideju od izlaska na američko tržište. „To je veliko i potentno tržište, ali je i specifično, s brojnim zahtjevima. Nekoliko hrvatskih tvrtki već dosta uspješno posluje u SAD-u, a mi ćemo danas pokazati što je važno da i ostali uspješno iskorače preko Atlantika“, rekla je Doko Jelušić.
Frank Levene iz tvrtke Avitus je predstavio kulturološke razlike koje poslovne ljude očekuju „preko bare“. „Trebate se doimati američki, imati američki broj mobitela, web adresu koja završava na .com, znati imperijalni sustav mjera. Nemojte se orijentirati isključivo na velike gradove jer su skupi i konkurencija je nemilosrdna, SAD je ogromna zemlja i nudi brojne prilike i u manje razvikanim mjestima“, pojasnio je Levene, uz napomenu da je moto Avitusa „pojednostaviti“ te da upravo to nastoje pružiti poduzetnicima – simplifikaciju kompliciranih procedura.
Razgovaralo se i o poreznom sustavu SAD-a koji je detaljnije predstavio Goran Križanac iz KMPG-a. „Imate korporativne poreze na federalnoj razini, ali i na razini svake države. Dividende za porezne nerezidente se oporezuju po stopi od 30 posto i to stvara probleme hrvatskim kompanijama. Radi se o visokoj stopi, a da imamo sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ona bi iznosila između 10 i 15 posto. To sigurno koči hrvatske investicije u SAD“, apostrofirao je Križanac, uz napomenu da su doprinosi za mirovinskog i zdravstveno osiguranje značajno niži u SAD-u nego u Hrvatskoj. Preporučio je poduzetnicima da se svakako obrate lokalnim poreznim stručnjacima kako bi izbjegli dodatne troškove u poslovanju.
Hrvatska gospodarska komora krovna je kuća domaćeg poduzetništva koja promiče, zastupa i štiti interese članica u zemlji i inozemstvu već preko 165 godina. Grabancijaš priopćenja HGK od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.