PolitikaPreporučeno

Koliko, otkud i zašto: Ustavni sud zatražio detalje o ‘protureferendumskoj kampanji’  

Ustavni sud zatražio je u utorak od Ministarstva rada i mirovinskog sustava očitovanje o financiranju spotova o cjelovitoj mirovinskoj reformi, za koju sindikati i oporbeni političari tvrde da je usmjerena protiv referendumske inicijative “67 je previše,” izvještava Hina.

“Ustavni sud je odlučio da će od Ministarstva rada i mirovinskog sustava zatražiti detaljno izvješće o utrošku sredstava za spotove – koliko je ukupno predviđeno, koliko je do sada utrošeno, da li su za to predviđena sredstva u proračunu i koja je točno namjena upotrebe tih sredstava”, izjavio je Miroslav Šeparović Hini.

Dodao je da su očitovanje zatražili “odmah i bez odgađanja “, nakon čega će Ustavni sud odlučiti hoćemo li što poduzimati.

“Iskustva od proteklog tjedna pokazuju da se službene osobe u velikom broju boje dati svoj potpis, prijeti im se, boje se za svoja radna mjesta.”

MIRELA BOIĆ

“Da bi Ustavni sud u ovoj predreferendumskoj fazi koristio svoje nadzorne ovlasti mora se raditi o tako grubim povredama pravila demokratske procedure koji faktički dokidaju mogućnost građana da se izjašnjavaju na referendumu.

Ustavnom sudu za sada nisu predočeni takvi dokazi koji bi ukazivali da se radi o takvoj situaciji da Ustavi sud treba reagirati. Dakle pratit ćemo situaciju dalje i nakon očitovanja ministarstva odlučiti je li i što potrebno poduzeti”, kazao je Šeparović.

“Agresivna protureferendumska promidžba javim novcem”

Na promidžbene oglase Ministarstva je među prvima reagirao saborski zastupnik Mosta Robert Podolnjak, ocijenivši da je njihov karakter “protureferendumski” što predstavnici vladajućih, uključujući resornog ministra Marka Pavića, u posljednjim danima opetovano osporavaju.

“Ne prestane li Vlada s tom agresivnom medijskom kampanjom,” rekao je Podoljnjak, “Ustavni bi je sud trebao upozoriti da je njena protureferendumska kampanja i korištenje proračunskih sredstava u tu svrhu nedopustivo i neprimjereno, jer je riječ o sredstvima koja uplaćuju svi građani, a financiranje protureferendumske kampanje nije regulirano novim Zakonom o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, što Vladu stavlja u privilegirani položaj.”

Očitovanje Ustavnog suda je u petak dopisom zatražio Saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin.

“Vlada, odnosno, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava koristi proračunska sredstva, koristi javna sredstva, novac poreznih obveznika kako bi financirala kampanju koja je direktno politički usmjerena ka negiranju tvrdnji sindikata i drugih koji sudjeluju u referendumskoj inicijativi ’67 je previše”, izjavio je Grbin novinarima.

Inicijativa “zvoni na uzbunu”

Organizatori inicijative “67 je previše” jučer su pak “zazvonili na uzbunu” i javili da im za legitimitet referenduma nedostaje 125.733 potpisa.

Koordinatorica Inicijative Mirela Boić poručila je građanima da se ne boje dati svoj potpis, da se zauzmu za sebe i ne nasjedaju na laži Vladine propagande. Iskustva od proteklog tjedna, rekla je, “pokazuju da se službene osobe u velikom broju boje dati svoj potpis, prijeti im se, boje se za svoja radna mjesta.”

“Poručujemo im da se nemaju čega bojati jer je to njihovo građansko pravo i nema te vlade koja ih u tome može spriječiti”, istaknula je prema citatu Hine.