PolitikaPreporučeno

Komisija o metodologiji pristupnih pregovora, europski pučani o Orbanovom Fideszu: EU brifing

Sljedeći tjedan Europska komisija će objaviti prijedlog nove metodologije pregovora o pristupanju Europskoj uniji, što je Francuska postavila kao uvjet za otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

Potpredsjednik Europske komisije i visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell i povjerenik za proširenje Oliver Varhelyi predstavit će u srijedu prijedlog Komisije o kojem zemlje članice trebaju jednoglasno odlučiti.

Pariz je u studenome dostavio ostalim zemljama članicama neslužbeni dokument po kojem bi se proces pristupanja podijelio u sedam koraka i nakon svakoga od njih, kandidatkinja bi bila uključena u određene politike i programe.

Francuska je na samitu u listopadu bila najglasniji protivnik otvaranja pregovora sa Sjevernom Makedonijom, dok je, kada je u pitanju, Albanija, još nekoliko zemalja izrazilo svoje rezerve. Tu blokadu većina zemalja članica i čelnika europskih institucija nazvali su “povijesnom pogreškom”, između ostaloga, i zbog sve većeg utjecaja Kine i Rusije na Balkanu.

Pariz traži da se definiraju precizni kriteriji za prelazak u svaku sljedeću etapu i da će se ispunjavanje kriterija strogo pratiti i provjeravati. Također se predviđa i reverzibilnost procesa, što znači da da zemlja može biti vraćena u prethodnu etapu ako se pokaže da ne ispunjava svoje obveze.

>>>Nova metodologija, izvješće o napretku Sjeverne Makedonije i Albanije u veljači: Plenković

Reverzibilnost procesa jedan je od glavnih zahtjeva Francuska, međutim, takva mogućnost i sada postoji.  Prema pregovaračkim okvirima za pregovore sa Srbijom i Crnom Gorom, za vrijeme pristupnih pregovora stalno se prati napredak u poglavljima 23 i 24 koja pokrivaju područja unutarnjih poslova i vladavine i prava i u nedostatku napretka moguće je suspendirati cijeli pregovarački proces i ponovno otvoriti privremeno zatvorena poglavlja.

>>>Bruxelleski kuloari: ‘mi se pretvaramo da želimo proširenje, oni da provode reforme’

U svakom slučaju, ako nakon prijedloga Komisije zemlje članice u sljedećih mjesec i pol dana usuglase stajalište o novoj metodologiji pregovora, postoje veliki izgledi da se pristupni proces sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom deblokira do samitu u ožujku.

EPP je u ožujku prošle godine suspendirao Fidesz, koji se već niz godina sve više udaljava od politike te grupacije desnog centra.

Politička skupština EPP-a o Fideszu

U ponedjeljak se u Bruxellesu sastaje politička skupština Europske pučke stranke, najjače grupacije u Europskom parlamentu. Očekuje se da će na tom sastanku biti produljena suspenzija mađarske vladajuće stranke Fidesz.

>>>Orban: Europski pučani odlutali ulijevo, ako ne promijene smjer nova inicijativa

Europski parlament je u rujnu 2018. usvojio inicijativu da se protiv Mađarske otvori postupak u okviru članka 7. koji teoretski može dovesti do oduzimanja prava glasa u Vijeću EU-a. U izvješću za koji je glasovala i većina zastupnika EPP-a, kaže se da  Mađarska krši vrijednosti na kojima se temelji Europska unija, da su ugroženi  funkcioniranje izbornog i ustavnog sustava, neovisnost sudstva i prava sudaca, borba protiv korupcije, privatnost i zaštita podataka, sloboda izražavanja, akademske slobode, sloboda vjeroispovijesti, sloboda okupljanja, pravo na jednako postupanje, prava manjina, uključujući Rome i Židove, i njihovo pravo na zaštitu od govora mržnje, temeljna prava migranata, tražitelja azila i izbjeglica i ekonomska i socijalna prava.

>>>Romantični gay oglasi Coca-Cole uzrujali mađarsku desnicu

Stranka mađarskog premijera Viktora Orbana vodila je u proljeće prošle godine uoči izbora za Europski parlament kampanju protiv EU-a, postavivši, između ostaloga, plakate na kojima je tadašnji predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, i sam član EPP-a, bio prikazan kao lutka na koncu kojom upravlja milijarder George Soros, također na meti mađarskih vlasti zbog zagovaranja imigracije u Mađarsku. Trinaest članica EPP-a tražilo je izbacivanje Fidesza, a na sastanku u ožujku prošle godine postignut je kompromis, za koji je glasao i Viktor Orban, da se članstvo Fidesza u EPP suspendira.  Suspenzija podrazumijeva da Fidesz ne može sudjelovati na sastancima EPP-a, da nema pravo glasa i da nema pravo predlagati kandidate za bilo kakve dužnosti. Kompromis je također uključivao i osnivanje odbora za procjenu koji će pratiti ispunjava li Fidesz uvjete da prestane s kampanjom protiv Bruxellesa, ispriča se EPP-u te riješe problem protjerivanja Srednjoeuropskog sveučilišta iz Budimpešte.

>>>Soros otvorio novu sjedište CEU-a u Beču, prisegnuo nastavak borbe za akademske slobode u Mađarskoj

Odbor čine trojica bivših visokih dužnosnika, bivši belgijski premijer i predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy, bivši austrijski kancelar Wolfgang Schuessel i bivši predsjednik Europskog parlamenta, Nijemac Hans-Gert Poettering.  Međutim, prema informacijama koje su procurile, nema suglasnosti ni među njima trojicom. Van Rompuy bi izbacio Fidesz, Scuessel bi ga ostavio, a  Poettering je za neko srednje rješenje.

Budući da je Europska pučka stranka i dalje podijeljena oko toga pitanja, najvjerojatnije da se neće poduzimati novi koraci i suspenzija će biti produljena.