Biznis i ekonomija

Komisija odgodila odluku o zelenom statusu plina i nuklearne energije | klimatska taksonomija

Europska komisija je u srijedu objavila paket mjera koji uključuje kriterije po kojima će se ocjenjivati jesu li pojedine investicije dovoljno zelene i pridonose li ostvarenju Europskog zelenog plana, a odluku o tome hoće li se prirodni plin i nuklearna energija smatrati zelenim odgodila je za kasnije.

Kolegij povjerenika postigao je u srijedu politički dogovor o delegiranoj uredbi o taksonomiji EU-a o ublažavanju klimatskih promjena kojom se nastoji poduprijeti održiva ulaganja isticanjem gospodarskih djelatnosti koje najviše pridonose ostvarivanju ciljeva zaštite okoliša Unije.

>>>Europska investicijska banka: plin je gotov

Nova pravila, koja bi se trebala početi primjenjivati sljedeće godine, omogućit će definiranje koja se ulaganja mogu smatrati održivima i povoljnima za zaštitu klime.

Budući da će za ispunjenje cilja EU-a o klimatskoj neutralnosti do 2050. biti potrebne goleme investicije, nova pravila trebaju omogućiti da zelene investicije postanu vidljivije i atraktivnije za investitore.

Alat za transparentnost

Taksonomija EU-a pouzdan je znanstveno utemeljen alat za transparentnost, namijenjen poduzećima i ulagateljima.

Pruža zajednički jezik koji će ulagatelji moći koristiti prilikom ulaganja u projekte i gospodarske djelatnosti sa znatnim pozitivnim učinkom na klimu i okoliš.

Njime će se uvesti i obveze izvješćivanja za poduzeća i sudionike na financijskim tržištima, navodi Komisija.

>>>Komisija donijela revidirane smjernice EU-a o državnim potporama za sustav trgovanja emisijama

“Prva klimatska taksonomija pomoći će poduzećima i investitorima da saznaju jesu li njihova ulaganja i djelatnosti zaista zeleni. To će biti ključno ako želimo mobilizirati privatna ulaganja u održive aktivnosti i učiniti Europu klimatski neutralnom do 2050.”, izjavio je izvršni potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis.

Komisija je najavila da će odluku o tome hoće li se prirodni plin smatrati ekološki prihvatljivim donijeti kasnije ove godine i da će se pitanjem nuklearne energije zasebno baviti.

>>>Komisija objavila milijardu eura vrijedan poziv za zelene projekte | Obzor 2020.

Bogatije države članice protiv su toga da se prirodni plin smatra ekološki prihvatljivim, dok države srednje i istočne Europe, koje su uvelike ovisne o ugljenu, smatraju plin dobrim prijelaznim rješenjem.

Komisija ne isključuje mogućnost da predloži posebna pravila po kojima bi se plin mogao koristiti kao zamjena za ugljen.