Europska komisija priprema pojednostavljenje pravila o distribuciji golemih poljoprivrednih poticaja, izvijestio je Reuters nakon uvida u nacrte dokumenata.
Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) jedna je od najvećih stavki Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO).
Alokacije za razdoblje od 2021. do 2027. godine iznose 387 milijardi eura, ili oko trećine ukupnog proračuna.
Prema skicama, Komisija će svoj “paket pojednostavljenja” ZPP-a predstaviti u drugom tromjesečju.
“Mjere pojednostavljenja koje se tiču Zajedničke poljoprivredne politike bavit će se izvorima složenosti i pretjeranog administrativnog opterećenja za nacionalne uprave i poljoprivrednike,” navodi se u jednom od nacrta koji ostaje podložan izmjenama.
Glasnogovorništvo izvršnog tijela u ponedjeljak je potvrdilo nakanu za iznošenje prijedloga sa svrhom “ublažavanja tereta nametnutog poljoprivrednicima” u prvoj polovici godine.
“Samoponištenje”
Vijest o smanjenju birokratskih prepreka za povlačenje novca stiže uslijed generalnog zaokreta od regulacije prema deregulaciji koja se kristalizira kao okosnica programa Komisije za tekuću godinu čije je orise u Europskom parlamentu iscrtao povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost Maroš Šefčovič.
Pažljiviji motritelji rada izvršnog tijela mogu, bez puno muke, primijetiti da Komisija u suštini i donekle tragikomično poništava samu sebe, odnosno minuciozno razrađene regulative na čiju je izradu potrošila prvi mandat predsjednice Ursule von der Leyen.
Kako bilo, dionici, političari i poljoprivrednici, neposredno pozdravljaju preokret.
Danski ministar Jeppe Bruus Christensen, zadužen za “Zeleni Tripartit”, prošlog je tjedna u intervjuu za Reuters izrazio punu potporu reformama ZPP-a koje bi pojednostavile birokraciju i, također, poljoprivrednicima pružili veću potporu za zelene sheme.
“Potpuno se slažem s agendom deregulacije, jer je to čudovište koje samo nastavlja hraniti samog sebe,” rekao je ministar. “Istovremeno, mi trebamo ostati fokusirani kako odgovoriti na klimatske promjene,” dodao je.

Komisija je u prvom mandatu svojim regulativama ugrozila opstojnost europskih poljoprivrednika što je u 2022. izazvalo veliku seljačku bunu u Nizozemskoj, Njemačkoj i drugim članicama.
“Revolucija” je potom tinjala kroz 2023. da bi eksplodirala u veljači 2024. godine kada su seljaci izveli desant na Bruxelles i u konačnici ishodili žustru, ako ne i paničnu reviziju najprjepornijih nadnacionalnih akata (više u povezanim vijestima).
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.