Biznis i ekonomijaPreporučeno

Koronavirus ‘Wuhan’ sletio u Seattle: CDC  

Broj osoba koje su podlegle novom soju koronavirusa (2019-nCoV) iz kineskog grada Wuhana u utorak se popeo na šest, zabilježen je i prvi slučaj na teritoriju SAD-a, što je prepalo ljude i tržište.

Virus se u Kini pojavio u vrijeme Proljetnog festivala i proslava kineske nove lunarne godine što pogoduje njegovom širenju iako ljudi masovno odustaju od putovanja.

>>>Ptičja gripa u pet europskih zemalja: H5N8

“Mi ćemo za vrijeme praznika ostati doma. Ja se bojim jer se jako dobro sjećam SARS-a,” rekla je Zhang Xinyuan novinaru Reutersa u Pekingu odakle je sa suprugom namjeravala otputovati u tajlandsko odmaralište Phuket. Par je otkazao rezervacije.

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u utorak je virus dijagnosticirao u putniku koji je iz Kine sletio u Seattle. Pacijent je bio u dobrom stanju. Agencija je navela da očekuje još slučajeva, već je razvijen novi test za identifikaciju virusa, a odvijaju se i razgovori o sintezi cjepiva.

WHO je u utorak još uvijek procjenjivao postoje li razlozi za proglašenje međunarodne zdravstvene uzbune i signalizirao da će o tome raspravljati u srijedu. “Informacije o novodijagnosticiranim infekcijama sugeriraju održivu transmisiju s čovjek na čovjeka,” rekao je regionalnih direktor WHO-a za zapadni Pacific, Takeshi Kasai.

>>>Novi koronavirus zaiskrio u Pekingu, Šangaju

Kineske vlasti su do utorka navečer potvrdile više od 300 slučajeva u Kini, uglavnom u Wuhanu, 11-milijunskom gradu gdje se nalazi tržnica s plodovima mora za koju se vjeruje da je izvorište novog virusa. Među zaraženima je i 15 pripadnika medicinskog osoblja.

Bolest se u posljednjim danima proširila u druge dijelove Kine, uključujući pet slučajeva u Pekingu.

Ponuda ne može zadovoljiti potražnju za medicinskim maskama u Kini, javlja Reuters. Formiraju se dugi redovi ispred trgovina gdje se mogu kupiti i pojedini su trgovci već ograničili prodaju ili podigli cijene. Gradski regulatori u Šangaju su upozorili da će kazniti svakog uhvaćenog u špekuliranju s maskama ili drugim proizvodima koji se koriste tijekom epidemija.

Izvan kineskih granica, virus je uočen u SAD-u, Južnoj Koreji i Japanu na Tajvanu i Tajlandu. Njegovi simptomi uključuju kašalj, vrućicu i otežano disanje a jača infekcija izaziva upalu pluća.

“Karantena” azijskih tržišta

Epidemija je izazvala zabrinutost investitora na globalnim tržištima uz prisjećanja analitičara o ekonomskoj cijeni epidemije SARS-a koja je s 2002. na 2003. godinu ubila gotovo 800 ljudi.

>>>Svijet zabrinuto promatra širenje novog virusa ususret kineskoj proslavi lunarne nove

U Europi su najveći “pad imuniteta” zabilježile dionice kompanija koje trguju luksuzom, a u SAD-u veliki avioprijevoznici i elitni ugostitelji s izloženošću prema Kini  kakve nalazimo u Las Vegasu ili Wynn Resortsu.

>>>Investitori procjenjuju imunitet dionica na novi koronavirus, izložen europski luksuz

Najgore su, dakako, prošle azijske burze, osobito hongkonška gdje je SARS donio velike gubitke. Tamošnji .HSI indeks je utorak završio s padom od 2.8%. U crvenom su završile i japanska, šangajska burza.

“Izbijanje koronavirusa sličnog SARS-u u Wuhanu prerasta u veliki potencijalni ekonomski rizik za azijsko-pacifičku regiju, sada kada postoje medicinski dokazi prijenosa s čovjeka na čovjeka,” komentirao je Rajiv Biswas, glavni ekonomist Azijsko-pacifičke regije IHS Markita.