“Prošla je godina pokazala znatnu zrelost hrvatskog financijskog tržišta. Svi sudionici tržišta imali su cilj što učinkovitije proći kroz COVID oluju te su u tome zajednički i uspjeli. Ulagatelji u fondove, ponajviši građani, pokazali su razumijevanje kako je ovo bila samo još jedna korekcija te je do kraja godine njihovo povjerenje u oporavak nagrađeno kvalitetnim povratima“, smatra predsjednik Udruženja investicijskih fondova HGK Hrvoje Krstulović.
>>>Porasla je financijska pismenost u Hrvata: OECD
Nakon značajnijeg pada imovine u ožujku 2020. godine (-32% u odnosu na veljaču) već u travnju bilježi se blagi porast imovine koji je nastavljen sve do danas. Tako je ukupna imovina u odnosu na ožujak prošle godine, ove godine u veljači veća za 21% pa možemo reći da je kontinuitet rasta ukupne imovine dobar pokazatelj trenda oporavka tržišta i podloga za daljnja optimistična očekivanja. Gledano na godišnjoj razini (veljača 2021./veljača 2020.) ukupna imovina je manja za 18 posto.
Financijska pismenost
Iz HGK poručuju kako u tom kontekstu te uslijed veće educiranosti i razumijevanja ulagatelja investicijskih fondova, a unatoč smanjenju broja građana koji ulažu kroz investicijske fondove, tijekom krize izazvane COVID-19 bolesti nije bilo značajnijeg odljeva građana iz investicijskih fondova (smanjenje 9% na godišnjoj razini). Osim toga, dobra koordinacija aktivnosti kroz Udruženje te između sektora i regulatora (fondovi, osiguranje, mirovinci, HANFA, HNB) rezultirala je pravovremenom i adekvatnom reakcijom u smjeru stabilizacije tržišta obveznica.
>>>Korisne informacije o ulaganjima u investicijske fondove | HGK
“Tome je svakako doprinijelo i dugogodišnje ulaganje u financijsku pismenost pa građani ulažu i štede u investicijskim fondovima razumnije, dugoročnije i sustavnije“, pojasnio je Krstulović. Naime, Hrvatska gospodarska komora u suradnji s članicama i drugim partnerima od 2015. godine uključena je u projekt financijske pismenosti i intenzivno radi na podizanju financijskih znanja hrvatskih građana. Rezultat toga je i porast prosječne financijske pismenosti u RH koja danas iznosi iznosi 12,3 od ukupno 21 boda, u odnosu na 11,7 bodova iz 2015. Govoreći o financijskoj pismenosti, Udruženje investicijskih fondova, povodom Svjetskog dana investicijskih fondova koji se obilježava 19. travnja, održat će tijekom travnja i svibnja online predavanja za studente nekoliko fakulteta, a dodijelit će se i nagrade Udruženja za najbolje otvorene investicijske fondove s javnom ponudom i najbolje društvo za upravljanje investicijskim fondovima u 2020. godini.
Sve značajnija uloga alternativnih fondova
Gledano po kategorijama udjelničara u ukupnoj imovini UCITS fondova (otvoreni investicijski fondovi s javnom ponudom) na kraju 2020.g., najveći dio ukupne imovine, 64%, i dalje otpada na imovinu fizičkih osoba, a gotovo 207 tisuća građana (206.685) ima udjele u investicijskim fondovima. Sve značajniju ulogu na hrvatskom tržištu imaju i alternativni investicijski fondovi (AIF), koji su namijenjeni ulagateljima s više iskustva i znanja u području ulaganja Trenutno u Hrvatskoj ima 37 AIF-a s imovinom od oko 4,5 milijardi kuna te se očekuje njihova sve veća uloga u razvoju hrvatskog gospodarstva.
>>>Značajne izmjene na tržištu kapitala, pogodnosti za banke i biznise: Komisija
Udruženje investicijskih fondova HGK okuplja sva društava za upravljanje investicijskim fondovima osnovana u Republici Hrvatskoj, a kojih trenutno ima 23 i koji upravljaju sa 132 investicijska fonda (95 UCITS i 37 AIFa). Otvoreni investicijski fondovi s javnom ponudom (UCITS fondovi) uglavnom su namijenjeni širokom krugu ulagatelja.
*Godišnje analize Europskog udruženja upravljanja imovinom (EFAMA) čiji je Udruženje punopravni član od lipnja 2016. godine, pokazuju da je industrija europskih investicijskih fondova u 2020. pokazala svoju otpornost. Unatoč utjecaju pandemije na financijska tržišta u ožujku 2020. godine, ukupna neto imovina UCITS i AIF fondova porasla je u 2020. za 5,7% i dosegla razinu od 18.8 bilijuna EUR. Nakon pada neto imovine UCITS i AIF fondova u prvom kvartalu 2020. za 11,7%, oporavak je zabilježen u drugom i četvrtom kvartalu 2020., a dionički fondovi su bili najprodavanija kategorija dugoročnih fondova. Mnogi investitori su pad tržišta odnosno smanjenje cijena vidjeli kao priliku, poučeni lekcijama naučenim iz posljednje Globalne financijske krize.
Hrvatska gospodarska komora krovna je kuća domaćeg poduzetništva koja promiče, zastupa i štiti interese članica u zemlji i inozemstvu već preko 165 godina. Grabancijaš priopćenja HGK od javnog ili poslovnog interesa i značaja prenosi u izvornom obliku uz povremenu izmjenu naslova.