FunPreporučeno

Lov na lovokradice: populacija ugroženih nosoroga u Tanzaniji skočila za 1,000 posto

Tanzanijski dužnosnici tvrde da se populacija ugroženih nosoroga povećala za 1,000 posto nakon koncentriranih napora protiv organiziranih bandi odgovornih za krivolovstvo na industrijskoj razini.

>>>Zvjerokradicu zgazio slon, pojeli lavovi

Priopćenje ureda predsjednika navodi da je broj jedinki s 15 u 2015. porastao na sadašnjih 167. Podaci sugeriraju da je John Magufuli ispunio svoje predizborno obećanje o bespoštednoj borbi protiv lovokradica nakon preuzimanja dužnosti prije četiri godine. U prvim mjesecima njegova mandata uhićena su četiri kineska državljana uhvaćena s rogovima nosoroga na granici s državom Malavi i kažnjena s 20 godina zatvora što se pokazalo kao snažna mjera za odvraćanje od krivolovstva. Medijima je odjeknulo i uhićenje istaknute kineske poduzetnice Yang Feng Glan s nadimkom “Kraljica bjelokosti” u veljači ove godine. Ona je optužena za krijumčarenje više od 350 slonovskih kljova u Aziju i kažnjena s 15 godina zatvora.

Obračun vlade s trgovcima i krivolovcima pokazao se blagotvornim i za slonove. “Kao rezultat rada naših specijalnih snaga lansiranih u 2016. radi borbe protiv krivolova divljači, populacija slonova se s 43,330 u 2014. povećala na sadašnjih 60,000,” priopćeno je iz ureda.

Oprez u tumačenju

Iako je vijest sjajna, britanski stručnjaci za divlje životinje ističu da je rast broja nosoroga prije rezultat uvoza nego prirodnog prirasta. Mark Jones iz dobrotvorne udruge za zaštitu divljači Born Free Foundation kaže da se nosorozi i slonovi sporo razmnožavaju te stoga uzrok za rast populacije treba tražiti drugdje.

“To zvuči kao jako dobra vijest ali mi bismo te brojke trebali gledati s oprezom dok ne stigne neovisna potvrda – nema šanse da se to dogodilo samo kroz uzgoj i zaštitu,” rekao je. “Oni kasno sazrijevaju, imaju duga razdoblja trudnoće i ne proizvode mnogo mladih. Obje vrste se biološki dugo razmnožavaju.”

U osvrtu na oporavak populacije slonova, Jones kaže da su oni inteligentni i skloni prelasku nacionalnih granica “kad skuže” da je negdje sigurnije od trenutnog boravišta. “Stoga, ako je došlo do obračuna s krivolovcima u Tanzaniji, moguće je da se dio njih uselio.”

>>>Čuvari floridskog nacionalnog parka uhvatili masivnu trudnicu invazivnog pitona

Independent navodi da je prema cenzusu iz 2015. Tanzanija između 2009. i 2014. godine izgubila 60 posto populacije slonova koja je sa 110 pala na nešto više od 43 tisuće jedinki. Procjenjuje se da je širom Afrike prije 90 godine živjelo 10 milijuna, a danas tek 415 tisuća slonova.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima