Biznis i ekonomijaPreporučeno

Milijarder Ackman predlaže darivanje novca za investiranje svim novorođenim Amerikancima

Američki milijunaši, milijarderi i financijeri sve češće izražavaju zabrinutost zbog rastuće nejednakosti u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je pojava koronavirusa u samo mjesec dana razotkrila duboku strukturnu slabost i razmjere prekarne, ili, ako preferirate, “gig-ekonomije.”

>>>Amerika juri u ‘Veliku depresiju 2.0’, u mjesec dana bez posla ostalo 26.5 milijuna ljudi

Rayu Daliu, Marku Cubanu, Jamie Dimonu, Jacku Dorseyu, Melindi Gates i drugima ovog se tjedna pridružio znameniti milijarder William “Bill” Ackman, izvršni direktor hedge (iliti riziku sklonog) fonda Pershing Square Capital Management.

Ackman je priznao i prepoznao da se “američki san” pretvorio u razočaranje za mnoge i da je dno piramide narušeno zahvaljujući plaćama crkavicama na koje je osuđena rastuća, velika većinu građana iako vremena nikad nisu bila bolja za viši srednji sloj i bogate kojima ponajviše pogoduju krizne monetarne i fiskalne politike.

>>>Mark Cuban: Budimo realni. QE je UBI za bogate | cvrkut

Zabrinut za budućnost, milijarder u osvrtu za New York Times piše da pristup tržištima dionica treba zajamčiti i osigurati po rođenju, što bi Amerikancima bez investicijske imovine “omogućilo da sudjeluju u uspjesima kapitalizma”.

Prema predloženom, američka bi vlada otvorila obavezni investicijski račun i osigurala inicijalni novac za ulaganja za svako novorođeno dijete u programu koji Ackman naziva “Birthright” (engl. pravo dobiveno rođenjem). Novac bi bio oslobođen poreza, oplemenjivali bi ga posebni “Birthright” fondovi bez troškova za vlasnike računa a njegovo bi podizanje bilo zabranjeno do umirovljenja.

>>>Papa: ovo bi moglo biti vrijeme za razmatranje univerzalnog temeljnog dohotka

Ackman u osvrtu citira povijesni povrat na dioničke portfelje od 8% godišnje pa računa da bi početnih 6.750 dolara do trenutka kad njihov vlasnik navrši 65 godinu života naraslo do milijun dolara ili do dva milijuna ako novac ostane netaknut kroz razdoblje od 74 godine. Milijarder također donosi procjenu da bi s fiskalne strane, otvaranje “Birthright računa” za svako novorođeno dijete u Americi riznicu koštalo oko 26 milijardi dolara godišnje, što je “zanemariv” iznos u razmjerima američkog proračuna koji je u 2019. godini samo za obranu izdvojio 718.69 milijardi dolara.

“Nuspojava” covida

Pojedini komentatori u prvim reakcijama milijarderov prijedlog prihvaćaju kao još jedan neortodoksni oblik univerzalnog temeljenog dohotka (UBI) koji je umjesto na novcu temeljen na dionicama.

U širem kontekstu, pojava bolesti COVID-19 rezultira monetarnim i fiskalnim politikama bez presedana što građane i političare širom svijeta tjera na promišljanje o uvjetovanju granica deficita ili stvaranju novca za potrebe građana i javnog dobra a ne isključivo za financijski sustav u praksi koja je pokazala jasnu potenciju za stvaranje nejednakosti.

>>>Slovenija prva članica Unije s dovoljno potpisa za bezuvjetni temeljni dohodak | peticija

Iako idejno osmišljen još u 16. stoljeću, UBI je na snazi počeo dobivati od 1970-ih godina prošlog stoljeća što je kulminiralo lani zahvaljujući američkom predsjedničkom kandidatu Andrewu Yangu čija se kampanja usko fokusirala na promicanje temeljnog dohotka.

Yang je zagovarajući “Dividendu slobode” koja bi svakom garantirala bezuvjetnih 1,000 dolara mjesečno s neovisnih margina političke scene ušao među top kandidate.

>>>Obožavatelji rukama ponijeli američkog predsjedničkog kandidata koji obećava temeljni dohodak: VIDEO

U zanimljivoj, potencijalno povijesnoj nuspojavi koronavirusa, UBI se u dosadašnjem tijeku pandemije iz teorije brzo pretočio u privremenu ili stalnu praksu u većini naprednih ekonomija, uključujući Sjedinjene Države, Japan, Južnu Koreju, Kanadu, Njemačku, Španjolsku, Sudan… gdje su vlade redom posegnule za direktnim uplatama novca na račune građana.

Rasprava se nastavlja.