PolitikaPreporučeno

Mito, trgovanje utjecajem i nepotizam: policija uklonila kvarne službenike iz svojih redova

Policajci nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (Služba Osijek) u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta proveli su višemjesečno kriminalističko istraživanje nad desetoricom hrvatskih državljana, uključujući svoje kvarne kolege, javlja MUP.

Sumnja se da su osumnjičeni muškarci ( 1967., 1969., 1967.*, 1967.**, 1971., 1955., 1954., 1990., 1984. i 1951.) i jedna hrvatska državljanka (1987.) počinili više kaznenih djela protiv službene dužnosti -“Zlouporaba položaja i ovlasti”, “Primanje mita”, “Davanje mita” i “Trgovanje utjecajem”.

“Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnova sumnje da je prvoosumnjičeni (1967.), inače policijski službenik Policijske uprave osječko-baranjske, zlouporabio svoj službeni položaj na način da je desetoosumnjičenom (1951.), na njegovo traženje, ustupio podatke o rasporedu rada policijskih službenika s ciljem njegovog nesmetanog ribolova i izbjegavanja policijske granične kontrole. Utvrđena je i sumnja da je trgovao utjecajem jer je pokušao intervenirati kod carinskih službenika kako ne bi sankcionirali prekršaj koji je počinio drugoosumnjičeni (1969.)za kojeg je utvrđeno da je prilikom prelaska državne granice vozilom skriveno prevozio ribarsku opremu.

Četvrtoosumnjičenog (1967.) se također sumnjiči da je iskoristio dobre poslovne odnose s desetoosumnjičenim (1984.), ravnateljem jednog nacionalnog parka u RH, te zatražio od njega zapošljavanje jednog člana obitelji mimo zakonskih propisa.

>>>Pokvarena djelatnica Porezne uprave isplatila gotovo milijun fiktivnih kuna obitelji i prijateljima

Prvoosumnjičenog (1967.) se također sumnjiči da je za vrijeme postupanja policijskih službenika, devetoosumnjičenog (1990.) i osmoosumnjičene (1987.) prema šestoosumnjičenom (1955.), od sedmoosumnjičenog (1954.), inače lovnika lovačkog društva, zatražio naknadnu izradu dokumentacije za lov, a na poticaj šestoosumnjičenog hrvatskog državljanina, koju mu je nakon izrade i predao. Šestoosumnjičeni je potom dokumentaciju predao osumnjičenim policijskim službenicima koji su postupali u njegovom slučaju, nakon čega je prvoosumnjičeni (1967.) iskoristio svoj autoritet u službi te zatražio od preostalih dvoje osumnjičenih policijskih službenika da u službenim evidencijama evidentiraju da je šestoosumnjičeni prilikom zatjecanja nakon lova imao urednu lovnu dokumentaciju.

Mito u naturi

Za drugoosumnjičenog (1969.) postoji sumnja da je, kako bi izbjegao sankcioniranje za protuzakoniti ribolov, dao mito (određene količine razne robe) trećeosumnjičenom (1967.*), ribarskom inspektoru nadležnog ministarstva. Unatoč činjenici da je drugoosumnjičeni (1969.) počinio nezakonite aktivnosti u vezi nedozvoljenog gospodarskog ribolova, trećeosumnjičeni (1967.*) protiv njega nije pokrenuo prekršajni postupak, a što je bio dužan učiniti. Sumnjiči ga se i da je trgovao utjecajem jer je iskoristio okolnost svog radnog mjesta te na višim instancama zatražio obustavu postupanja prema jednom ribaru, iako je postojala sumnja da je ribar počinio prekršaj.

Provođenjem kriminalističkog istraživanja, policijski službenici došli su do saznanja da postoji osnova sumnje da je četvrtoosumnjičeni (1967.**) kao ravnatelj jednog parka prirode zlouporabio svoj položaj i na mjesto čuvara prirode zaposlio petoosumnjičenog (1971.), na njegov poticaj i mimo zakonskih propisa.

Ravnatelj nacionalnog parka

Četvrtoosumnjičenog (1967.) se također sumnjiči da je iskoristio dobre poslovne odnose s desetoosumnjičenim (1984.), ravnateljem jednog nacionalnog parka u RH, te zatražio od njega zapošljavanje jednog člana obitelji mimo zakonskih propisa, a što je desetoosumnjičeni i učinio te na taj način zlouporabio svoj položaji ovlasti.

“Poruka je da se policija odlučno bori protiv korupcije, da ne štedi nikoga, uključujući i svoje djelatnike ukoliko su upleteni u bilo kakve koruptivne radnje, to je poruka i ja mislim da je to poruka koju građani RH žele čuti”,

Davor Božinović

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija je Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta protiv osumnjičenih podnijela kaznenu prijavu, a osumnjičene (osim deveto- i desetoosumnjičenog) je predala pritvorskom nadzorniku.

Osumnjičene policijske službenike nadležni rukovoditelj udaljio je iz službe do daljnjega.

“Policija ne štedi nikoga”

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić u srijedu su u Saboru komentirali slučajeve ravnatelja Kopačkog rita i Nacionalnog parka Brijuni koji su, uz još devet osoba među kojima su i policijski službeni, osumnjičeni za primanje i davanje mita, zlouporabu položaja te nezakonito zapošljavanje, poručivši da se policija odlučno bori protiv korupcije i ne štedi nikoga.

Sumnju da su policajci pomagali krivolovcima Božinović je popratio riječima da upravo to pokazuje da policija radi svoj posao, pogotovo u ovom slučaju. “Ako ste primijetili, u zadnja dva dana dovršene su dvije istrage PNUSKOK-a u Osijeku, jučer je bila u pitanju pronevjera porezne službenice”, kazao je Božinović uoči sjednice saborskog Odbora za ljudska prava i nacionalne manjine.

>>>Bandić pozvao na istragu ‘dugogodišnje pljačke s državnim sponzorstvom’: stečaj Uljanika

“Poruka je da se policija odlučno bori protiv korupcije, da ne štedi nikoga, uključujući i svoje djelatnike ukoliko su upleteni u bilo kakve koruptivne radnje, to je poruka i ja mislim da je to poruka koju građani RH žele čuti”, naglasio je Božinović prema citatu Hine.