Međunarodni monetarni fond (MMF) u četvrtak nuka Hrvatsku da hitro implementira strukturne reforme kako bi svoju ekonomiju učinila dinamičnijom u nastojanju da se pridruži europodručju.
Misija MMF-a ovog tjedna završava regularni posjet Hrvatskoj koju hvali zbog napora u konsolidaciji javnih financija i smanjenju makroekonomskih neravnoteža.
“No, reduciranje makroekonomskih ranjivosti je tek polovica zadatka. Postoji druga, jednako važna polovica koja traži značajno više napretka. Reforme se moraju nastaviti dok traju povoljni ekonomski uvjeti da bi se izvukla maksimalna korist od usvajanja eura,” piše u izjavi MMF-a.
>>>Merkel: realan je ulazak Hrvatske u eurozonu do 2024.
Hrvatska vlada želi do kraja godine formalizirati svoj zahtjev za pristupanje Europskom mehanizmu za tečajne stope (ERM-2 wiki) što je jedan od prvih koraka na dvogodišnjem putu prema usvajanju eura. Premijer Andrej Plenković je kroz izjave sugerirao da bi postupak mogao biti završen unutar četiri do pet godina.
MMF prepoznaje da je Hrvatska uspjela postići primarni proračunski višak i smanjiti javni dug na 75 posto BDP-a s prijašnjih visina od 85 posto, no upozorava da poslovna klima, neučinkovitost javnog sektora i slaba participacija na tržištu rada priječi veće stope rasta. Fond za ovu godinu prognozira rast hrvatskog BDP-a između 2 i 2.5 posto i poziva na daljnju “modernizaciju” ugovora o radu.
>>>Hrvatska je europski prvak u prekarnoj zaposlenosti: DZS
“Bez podizanja dobne granice umirovljenja, država se izlaže opasnosti nastajanja povećeg duga koji će plaćati današnja mladež. Alternativno, stariji će biti prisiljeni na život s manjim mirovinama” predviđa MMF uz posebni naglasak da su mirovinski i zdravstveni sustavi “neodrživi”.
Hrvatski sindikati ovih dana prikupljaju potpise za građanski referendum o pomicanju dobne granice za mirovinu sa 65 na 67 godina života počevši s 2033. godinom.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.