PolitikaPreporučeno

Na agendi ‘obvezna solidarnost’ s migrantima, nova fiskalna pravila | EU brifing

Predstavnici država članica i Europskog parlamenta pokušat će sljedeći tjedan postići dogovor o pet uredbi pakta o migracijama i azilu, a ministri financija nastojat će dogovoriti nova fiskalna pravila.

U zadnjem radnom tjednu pred božićne i novogodišnje blagdane, u Europskoj uniji nastoje dovršiti važan zakonodavni posao u dva iznimno bitna područja.

U ponedjeljak se ponovno sastaju pregovarači Europskog parlamenta i Vijeća kako bi konačno postigli dogovor o pet uredbi iz novog pakta o migracijama i azilu. To su uredba o Eurodacu, europskom sustavu za usporedbu otisaka prstiju, uredba o sigurnosnim provjerama na vanjskim granicama EU-a, uredba o upravljanju migracijama i azilom, uredba o postupcima azila te uredba o kriznim situacijama.

Tijekom cjelodnevnih pregovora 8. prosinca pregovarači dviju zakonodavnih institucija primakli su se dogovoru i izrazili optimizam da će na sastanku 18. prosinca konačno usuglasiti stavove o načinu rješavanja pitanja migracija i azila.

Pregovori najviše zapinju na tzv. obveznoj solidarnosti, to jest mehanizmu koji bi trebao pomoći državama članicama na vanjskim granicama EU-a kada se nađu pod velikim migrantskim pritiskom.  Na stolu je prijedlog da u takvim situacijama svaka država članica preuzme određen broj tražitelja azila ili ako to ne želi da financijski ili materijalno pomogne državama članicama koje su pod pritiskom.

Pakt o stabilnosti i rastu

U srijedu se u Bruxellesu sastaju ministri financija država članica. Oni će nastojati postići dogovor o okviru gospodarskog upravljanja EU-a. Riječ je  skupu zajedničkih pravila za nacionalne fiskalne i gospodarske politike koja se primjenjuju na sve države članice. Ta pravila služe osiguravanju održivosti javnih financija i promicanju konvergencije uz istodobno otklanjanje makroekonomskih neravnoteža.

Potrebno je postići dogovor do kraja godine jer od početka sljedeće ukida se privremena suspenzija odredbi Pakta o stabilnosti i rastu.

Europska unija je u vrijeme pandemije privremeno odustala od primjene Pakta o stabilnosti i rastu koja propisuje da proračunski deficiti ne smije prelaziti tri posto BDP-a, a javni dug 60  posto BDP-a.

Budući da se ta fiskalna pravila smatraju dosta rigidnima, Europska komisija je predložila nova, fleksibilnija pravila, kako bi se državama s velikim javnim dugom omogućio veći maneverski prostor i kako prebrzo smanjivanje javnog duga ne bi nepovoljno utjecalo na gospodarski rast. Cilj je postići dogovor do kraja ove godine, kako bi se izbjeglo da se ponovno ne primjenjuju ranija pravila.

U pregovorima o novim pravilima najviše zapinje pitanje koliko brzo treba smanjivati javni dug.

U ponedjeljak se sastaju ministri za okoliš koji će pokušati  postići dogovor o zajedničkom stajalištu o prijedlogu uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu. To stajalište je pregovarački mandat na temelju kojeg rotirajuće predsjedništvo pregovara s Europskim parlamentom o konačnom tekstu zakona.

U utorak se sastaju ministri za energetiku.