PreporučenoTech

Najviše tijelo za intenzivno liječenje ne preporučuje remdesivir za teško oboljele od COVID-19

Antivirusni lijek širokog spektra remdesivir ne bi trebalo koristiti kao rutinsku terapiju za liječenje oboljelih od COVID-19 u kritičnom stanju, rekao je rukovoditelj jednog od najviših svjetskih tijela za intenzivno liječenje.

Dexamethason i remdesivir, u Europi brendiran i kao Veklury, jedina su dva lijeka trenutno odobrena za liječenje oboljelih od COVID-19. Inicijalna odobrenja za remdesivir izdana su nakon privatnih kliničkih ispitivanja kompanije čije je rezultate 15. listopada osporilo veliko istraživanja pod okriljem Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

U svjetlu novih privremenih podataka iz “Solidarnog ispitivanja” WHO-a “remdesivir je sada klasificiran kao lijek koji ne biste trebali rutinski koristiti u COVID-19 pacijentima,” rekao je predsjednik Europskog društva za intenzivno liječenje (ESICM) Jozef Kesecioglu u intervjuu za Reuters.

>>>‘Obećavajući’ lijek remdesivir nije smanjio smrtnost od COVID-19 | WHO

Stručnjak je dodao da će preporuke biti predstavljene i elaborirane u znanstvenom radu posvećenom terapiji za COVID koji ESICM priprema u suradnji sa srodnim Društvom za medicinu kritične njege čija se objava očekuje u siječnju.

Prva inačica studije, objavljena u ožujku, navodi da nema dovoljno informacija za preporuku korištenje remdesivira i drugih protuvirusnih lijekova u kritično oboljelih COVID-19 pacijenata.

WHO je izvijestio da je EU, odnosno Komisija, ugovor o nabavi 500,000 terapija za 1 milijardu eura ili 2,070 eura po terapiji, potpisao iako je bio upoznat s rezultatima “Studije solidarnosti”.

Velik novac, veliki propusti

Farmaceutski div Gilead, u vlasništvu patenta za remdisivir koji je originalno razvijen kao lijek za ebolu ali se pokazao neučinkovitim protiv tog virusa, inzistira da liječnici “na bojišnici” prepoznaju kliničku dobrobit i robusne dokaze iz višestrukih privatnih i kontroliranih studija.

Ipak, neučinkovitost remdesivira neovisno je i usputno u hrvatskim medijima potvrdio infektolog Vladimir Krajinović kao i drugi neovisni liječnici širom svijeta. “Koristimo dosta HFNC (nazalno davanje kisika), prije mehaničke ventilacije i remdesivir i nemamo nikakve razlike u ishodu liječenja,” rekao je Krajinović za Jutarnji.

ESICM predstavlja tisuće anesteziologa, respiratornih liječnika, medicinskih sestara i drugih stručnjaka za kritičnu skrb u više od 120 zemalja. Iako liječnici i bolnice nisu obvezni pratiti njegove savjete, Reuters ocjenjuje da bi preporuke mogle umanjiti korištenje za Gilead izrazito lukrativnog lijeka čija cijena po terapije seže do 4.500 dolara.

>>>Gilead srezao izglede za prodaju remdesivira, dionica posrnula

Tvrtka je krajem listopada, nakon što su neovisna istraživanja pokazala neučinkovitost lijeka, smanjila svoju prognozu prihoda za 2020. godinu, navodeći potražnju manju od očekivane i poteškoće u predviđanju prodaje remdesivira.

WHO je izvijestio da je EU, odnosno Europska komisija, ugovor o nabavi 500,000 terapija za 1 milijardu eura ili 2,070 eura po terapiji, potpisao iako je bio upoznat s rezultatima “Studije solidarnosti”.

>>>Hrvatska rezervirala 2,7 milijuna doza zabrinjavajućeg cjepiva | AstraZeneca

Hrvatska Vlada je ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemku Markotić 27. listopada zaključkom ovlastila za potpisivanje ugovora o provedbi Okvirnog ugovora za opskrbu lijekom Veklury (remdesivir) za liječenje COVID-19 pacijenata kojima je potreban dodatni kisik.

Reuters piše da predugovor Komisije europske vlade ne obvezuje na kupnju, zbog čega je odluka naših vlasti u najmanju ruku upitna, iako u skladu s generalno hirovitim i poraznim odgovorom na koronavirus u Hrvatskoj.

Moguće nuspojave

Kesecioglu je rekao da je odluka o obeshrabrivanju od rutinskog korištenja remdesivira u intenzivnom liječenju donesena uslijed nedostatka podataka o tome kad bi i za koju vrstu pacijenata on mogao biti učinkovit.

Gledište je ESICM-a da bi liječnici remdesivir trebali koristiti tek povremeno, a ne kao standardnu terapiju za COVID-19 pacijente. Kesecioglu je dodao da intenzivne jedince u Sveučilišnom medicinskom centru u Utrechtu u Nizozemskoj, gdje je zaposlen, lijek Gileada više ne koriste u terapiji.

>>>Zaustavljena klinička ispitivanja hidroksiklorokina i lijekova za HIV: WHO/COVID-19

Sličnu je promjenu strategije za Reuters potvrdio i Arnaud Hot, voditelj medicine u bolnici Edouard Herriot u Lyonu u Francuskoj. On je naveo da je korištenje remdesivira u njegovoj bolnici kod pojedinih pacijenata rezultiralo oštećenjem buburega, zbog čega se za terapijom sada poseže samo u rijetkim slučajevima.

Gilead je u dokumentaciji predanoj Europskoj agenciji za lijekove (EMA) oštećenje bubrega naveo “kao potencijalnu nuspojavu” liječenja remdesivirom. Agencija trenutno istražuje i procjenjuje njegovu toksičnost.

Kesecioglu je rekao da njegovo udruženje trenutno ne preporučuje korištenje rekonvalescentne plazme, iako je njezino korištenje odobreno, budući da je korist upitna, dok su nuspojave nepoznate. Prema njegovim riječima ESICM za sad preporučuje isključivo dexamethason, o čijoj učinkovitosti postoji dovoljna količina informacija.

Pratite nas na Google vijestima