Vozači kamiona i radnici čistoće u utorak su pristupili sve široj nacionalnoj pobuni protiv mirovinske reforme predsjednika Emmanuela Macrona koja predviđa produljenje radnog vijek sa 62 na 64 godine.
Vlasti su u sedmom danu rastućeg nezadovoljstva suočene s remećenjem željeznica, opskrbe gorivom, štrajkom učitelja i drugih dionika.
>>>Borba protiv mirovinske reforme prepolovila promet u pariškim trgovinama (2020.)
“Ne želim raditi do 64 … mi se borimo kako ne bismo izgubili naša prava,” rekao je novinarima Reutersa 50-godišnji vozač kamiona Mickael Lormeau koji je sudjelovao u prosvjednom maršu u zapadnom francuskom gradu Saint-Nazaire.
“Ljudima je dozlogrdilo, oni su iscrpljeni,” odvagnula je 41-godišnja Jessica Trocme, sindikalna liderica zaposlenih u Lidlu.
“Kotrljajući štrajkovi”
Agencije bilježe da su okupljanja, priređena i zabilježena na više od 300 lokacija širom Francuske, bila veće nego do sad i potencijalno najveća od sredine siječnja kada su započela građanska previranja i negodovanja. Korisnici društvenih mreža barataju s brojkom od milijun ljudi.
>>>‘Vive la revolution!: građanin bacio jaje na Macrona | VIDEO
Masa raste zajedno s kulminacijom postupka donošenja zakona o kojem bi parlament trebao glasati krajem mjeseca.
Moćni, sve dublje ukopani sindikati kažu da će u ovom navratu organizirati “kotrljajuće štrajkove” koji se rastežu danima, uključujući u željeznici i rafinerijama.
“Nastavit ćemo do povlačenja reforme,” rekao je Frédéric Souillot, lider sindikata Force Ouvriere (Radnička snaga) koji slovi kao jedan od pet najvećih u Francuskoj.
Ispitivanja javnog mijenja ukazuju da je mirovinska reforma izrazito nepopularna u široj populaciji.
>>>Macron tužio autora oglasa koji ga prikazuje kao Hitlera | obveza cijepljenja
“Ova je reforma nepoštena,” rekao je Aurelie Herkous, zaposlen u javnim financijama u gradu Pont Audemer u Normandiji. “Macron nudi porezne darove kompanijama … on mora prestati stalno uzimati od istih ljudi.”
Kontekst
Francuske vlade već dugo govore da je mirovinski sustav neodrživ bez pomicanja granice umirovljenja.
“Mogu razumjeti da mnogi ljudi ne žele raditi još dvije godine, ali to je nužno kako bi se osigurala opstojnost sustava,” ponovila je u utorak premijerka Elisabeth Borne tijekom nastupa za France 5 TV.
Reuters piše da je usvajanje zakona kroz parlament neizvjesno.
Ukoliko reforma demokratski propadne, Macron može posegnuti za predsjedničkim ovlastima i nametnuti zakon iako je izvjesno da bi to naljutilo naciju.
“Siljenje (zakona) bi okinulo krizu,” upozorio je lider CGT sindikata Philippe Martinez.
Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
[…] >>>‘Ne želim raditi do 64’: rastuća pobuna protiv mirovinske reforme u Francuskoj | V… […]