Biznis i ekonomijaPreporučeno

Nestala je veza između visoke zaposlenosti i rasta plaća: Powell 

Šef Federalni rezervi Jerome Powell u četvrtak je rekao da je korelacija između stope zaposlenosti i inflacije izgubljena.

“Odnos između lijenosti gospodarstva ili nezaposlenosti i inflacije je prije 50 godina bio snažan… i sad je nestao,” rekao je Powell tijekom svjedočenja ispred Senatskog vijeća za bankarstvo. On je naveo da je veza između nezaposlenosti i inflacije pukla prije dvadeset godina i otad postaje “sve slabija i slabija i slabija”.

“Osim toga, mi učimo da je neutralna kamatna stopa niža nego što smo mislili i da je prirodna stopa nezaposlenosti niža nego što smo mislili. Dakle, monetarna politika nije bila onoliko prilagodljiva kao što smo mislili,” rekao je Powell.

>>>‘Fed bi novac trebao poklanjati ljudima a ne bankama’

Fed, za razliku od HNB-a ili ECB-a, ima dvojni mandat koji uz stabilnost cijena zahtjeva i postizanje pune zaposlenosti. Stopa nezaposlenosti u Americi je na povijesno niskim razinama već nekoliko godina zaredom, ona je u srpnju bila na 3.7% a u lipnju na 3.6% što je posljednji put zabilježeno 1969. godine. Obje vrijednosti se mogu interpretirati kao puna zaposlenost.

Istovremeno, očekivana inflacija plaća pa tako i cijena u posljednjim je godinama izostala. Stopa inflacije uz pokoji mjesec izuzetka postojano iznosi manje od traženih 2 posto u srednjom roku.

U Phillipsovu krivulju se ufaju i naši gospodarstvenici i političari iako aktivno rade protiv tog fenomena jer umjesto rasterećenja i povećanja plaća posežu za uvoznom radnom snagom, odnosno deflacijom cijene hrvatskoga rada.

Phillipsova krivulja iz prakse pobjegla u teoriju  

Fed, ECB i druge središnje banke koriste Phillipsovu krivulju da bi odredile smjer i smjernice svoje monetarne politike. Njezin temeljni postulat je da pad nezaposlenosti i stezanje tržišta rada rezultiraju rastom plaća, što se, kako primjećuje rastući broj ekonomista u ovom ciklusu ekonomske ekspanzije nije dogodilo.

>>>Dalio: monetarna politika kakvu poznajemo je na umoru i zamijenit će je nešto poput MMT-a

“Na kraju dana, mora postojati veza jer će niska nezaposlenost podići plaće i one će u konačnici podići inflaciju, ali mi još nismo dosegli taj stupanj. U brojnim slučajevima, veza između nezaposlenosti i inflacije danas je prilično mala,” rekao je šef američke središnje banke.

Fed je na sastanku o monetarnoj politici u lipnju revidirao prognozu stope inflacije za ovu godinu na 1.5% s prijašnjih 1.8%. Europska komisija je u Ljetnoj gospodarskoj prognozi učinila isto za europodručje gdje bi inflacija u prosjeku trebala iznositi 1,3 % u 2019. i u 2020. (proljetna prognoza: 1,6 % u 2019. i 1,7 % u 2020.).

U širem kontekstu, američki predsjednik Donald Trump i njegovi ekonomski savjetnici također drže da je Phillipsova krivulja potrgana, a tom se mišljenju u posljednja dva dana pridružila i mlada socijaldemokratska uzdanica Alexandria Ocasio-Cortez koja je Powellu postavila pitanje o Phillipsovoj krivulji tijekom njegova svjedočenja pred kongresnicima na Capitol Hillu.

Ona je rekla da dugostojeća torija “više ne opisuju ono što se događa u današnjoj ekonomiji” s čim se Powell složio.

Trump i Ocasio-Cortez, u većoj ili manjoj mjeri, zagovaraju Modernu monetarnu teoriju.

Grabancijaš/CNBC/CNN