Biznis i ekonomijaPreporučeno

Neuobičajen, neugodno snažan rast cijena u Njemačkoj

Njemačka trpi snažnu inflaciju potrošačkih cijena širom spektra dok sve više kompanija rastuće troškove energije, sirovina, proizvodnje i transporta prebacuje na potrošače.

Iako situacija pogoduje korporativnim maržama nakon šoka izazvanog koronavirusom, potrošači osjećaju pritisak zbog čega bi u izostanku porasta plaća moglo doći do pada potražnje i potrošnje.

Institut Ifo koji prati puls ekonomije u posljednjem propitivanju poduzetničkog sentimenta objavljenom u ponedjeljak navodi da svaka druga industrijska kompanija u Njemačkoj planira povećanje cijena.

>>>Raste broj državnih intervencija zbog inflacije, energetske frke u Europskoj uniji

Indeks potrošačkih cijena (CPI), harmoniziran kako bi se mogao usporediti s drugim članicama europodručja, u listopadu je ubrzao za 4.6% na godišnjoj razini, u tempu bez presedana u modernoj povijesti Njemačke. Mjesec prije inflacijska se stopa već ugrijala na 4.1%.

Reuters bilježi da je aktualni inflacijski pritisak najveći od siječnja 1997. godine, odnosno od uspostave harmoniziranog indeksa za Europsku uniju.

Vlasti sada očekuju da će stopa inflacije na godišnjoj razini segnuti do 3%, na najvišu razinu u gotovo tri desetljeća, prije postupnog spuštanja na 2.2% u 2022. i 1.7% u 2023. godini. Istovremeno se očekuje da će direktna i indirektna pomoć stanovništvu primijenjena u kontekstu pandemije ove godine raspoloživi dohodak povećati za 2.5% i 3.8% u idućoj godini, što bi domaću potražnju moglo stabilizirati unatoč inflacijskim pritiscima.

>>>Inflacija u Njemačkoj raste brže od plaća

S druge strane, rastući broj potrošača osjeća neposredan, neuobičajen i neugodan rast cijena, dok pojedini analitičari i komentatori dvoje da će inflacije biti privremenog karaktera.

Skuplje pivo, obuća, automobili…  

Primjerice, najveća njemačka pivovara, Radeberger grupa, u dolazećem proljeću planira povećanje cijene piva u dva koraka, kako za ugostiteljsku tako i potrošačku industriju, citirajući pritom rastuće rastuće troškove sirovina, logistike i komunalija.

“Ovi se troškovi više ne mogu kompenzirati jednostavnim povećanjem učinkovitosti,” rekla je osoba zadužena za odnose s javnošću. “Stoga se osjećamo primorani prenijeti ove eksplozije troškova s osjećajem razmjera, barem djelomično, u našim prodajnim cijenama.”

Barovi, restorani i hoteli veće će cijene pića plaćati s 1. veljače, dok će preprodavači i supermarketi poskupljenje osjetiti s 1. svibnjem.

>>>Rekordne cijene plina u Europi | 1. listopad 2021.

Slične najave stižu i iz drugih pivovara, uključujući Krombacher i Veltins.

Porast cijena također se očekuje ili materijalizira u automobilskoj industriji, globalno pogođenoj nestašicom poluvodiča.

Planove o prebacivanju novonastalih troškova, velikim dijelom uvjetovanih pandemijom koronavirusa, u posljednjim su danima i tjednima najavile i druge velike njemačke kompanije, uključujući Beiersdorf u čijem je portfelju krema Nivea, proizvođača industrijskih viličara Jungheinricha ili tvrtku specijaliziranu za prodaju građevinskog materijala HeidelbergCement.

>>>Bundesbank upozorio na ‘oštro usporavanje’ njemačkog gospodarstva

Poskupljenja je, među ostalima, najavio i proizvođač sportske obuće Puma, uz procjenu da će poteškoće u opskrbnim lancima na cijenama biti vidljive u drugoj polovici 2022. godine.

Pratite nas na Google vijestima