PolitikaPreporučeno

Njemačka fregata zaplovila prema Južnokineskom moru | geopolitika

Njemačka je u ponedjeljak prvi put u gotovo dva desetljeća poslala ratni brod u Južnokinesko more gdje svoju vojnu prisutnost šire i druge zapadne nacije zabrinute zbog kineskih teritorijalnih ambicija.

Kina polaže pravo na Južnokinesko more i uspostavila je vojne ispostave na umjetnim otocima u vodama koje sadrže plinska polja i obilje ribe.

Američka mornarica redovito pokazuje snagu u takozvanim operacijama “slobodne navigacije” tijekom kojih brodovi plove u blizini prijepornih otoka. Kina se ljuti i kaže da takve misije ne pomažu miru i stabilnosti.

>>>Razarač USS Curtis Wilbur opet zaplovio Tajvanskim tjesnacem, ‘stvorio rizik’

Washington je s demokratskim predsjednikom Bidenom nastavio strategiju zauzdavanja Kine i traži saveznike i partnere koji će odgovoriti na njezinu sve hrabriju gospodarsku i vanjsku politiku.

Službenici u Berlinu kažu da će se njemačka mornarica držati uobičajenih trgovinskih ruta. Fregata neće zaploviti Tajvanskim tjesnacem, što je još jedna redovita aktivnost američke mornarice koju osuđuje Peking.

Unatoč pažljivo odabranoj ruti Berlin je jasno rekao da je svrha misije iskazivanje njemačke odlučnosti da ne prihvati teritorijalna potraživanja Kine.

>>>Putin i svita iskrivljuju Globalni položajni sustav

Njemačka ministrica obrane Annegret Kramp-Karrenbauer osobno je doputovala u luku Wilhelmshavena kako bi fregatu Bayern otpratila na sedmomjesečno putovanje do Australije, Japana, Južne Koreje i Vijetnama.

Fregata će u Južnokinesko more uploviti sredinom prosinca i postati prvi njemački vojni brod u regiji od 2002. godine.

>>>Dokumenti sugeriraju stratešku rusku zavjeru, svu silu pogodovanja ‘mentalno nestabilnom’ Trumpu

“Želimo da se poštuju postojeći zakoni, da se pomorskim putovima može slobodno ploviti, da se štite otvorena društva i da trgovina slijedi poštena pravila,” rekla je Kramp-Karrenbauer prema citatu Reutersa.

Svoju prisutnost na Pacifiku snaže i druge zemlje, uključujući Britaniju, Francusku, Japan, Australiju i Novi Zeland.

Pratite nas na Google vijestima