Biznis i ekonomijaPreporučeno

Njemačka je na pragu tehničke recesije

Gospodarstvo Njemačke u zadnjem se tromjesečju 2022. godine ohladilo snažnije od očekivanja, ukazujući da niti fiskalna politika i poticaji bez presedana nisu bili dovoljni da spriječe propadanje.

Bruto domaći proizvod (BDP) u četverom je tromjesečju pao za 0.4% u poredbi s kvartalom prije, javili su u petak iz nacionalnog statističkog ureda, Destatisa, čije su prve procjene sugerirale blaže sažimanje za 0.2%.

>>>Bundesbank prognozira negativno prvo tromjesečje, tehničku recesiju

Podatak koincidira s drugom uzastopnom revizijom instituta Ifo na čije procjene utječe “mizerni kraj 2022. godine” označen padom industrijske proizvodnje, gubitkom potrošačkog samopouzdanja, čuvanjem novca i sustezanjem od kupnje.

“Sve to ukazuje na još jednu kontrakciju njemačkog gospodarstva u prvom tromjesječju,” komentirao je rukovoditelj makro istraživanja pri ING-u, Carsten Brzeski.

Ukoliko se slutnje i prognoze materijaliziraju, Njemačka će s krajem prvog tromjesečja zadovoljiti najuvrježeniju definiciju tehničke recesije.

>>>HNB motri indikatore, izglede recesije u Hrvatskoj

“Današnje brojke pokazuju da je oštar rast cijena energije uočljivo usporio gospodarstvo unatoč širokim mjerama pomoći vlade,” komentirao je ekonomist Commerzbank, Ralph Solveen, u bilješci za klijente čiji sadržaj prenosi Reuters.

Njemačka je u trećem tromjesečju velikodušno subvencionirala javni prijevoz, nacionalizirala dionike na tržištu plina, osigurala izravne uplate ili olakšice poduzetnicima i građanima – većina je programa dokinuta s novom godinom.

Unatoč potpori, Destatis bilježi da se javna potrošnja na kvartalnoj razini smanjila za 1.0%, dok je državna porasla za 0.6%.

>>>U prosincu 2022. ‘iznimno ozbiljan’, neočekivan pad potrošnje u Njemačkoj

Uočljiv je i pad investicija koje su u građevinskom sektoru bile manje za 2.9%, dok su ulaganja u tešku mašineriju i drugu trajnu robu okopnila za 3.6%.

Izvoz roba i usluga u četvrtom je tromjesečju bio manji za 1.0% u poredbi s kvartalom prije u trendu koji statistički ured pripisuje teškoj međunarodnoj situaciji označenoj nastavkom remećenja dobavnih lanaca i visokim cijenama energije.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima