Njemačka je u 2025. suočena s velikim remećenjem tržišta rada i industrijskim akcijama uvjetovanima povijesnim gubitkom konkurentnosti, odnosno presijecanjem energetskih veza s Rusijom.
Koktel gospodarskih slabosti, višegodišnjeg koketiranja ili uranjanja u recesiju, rasta troškova i brutalnog natjecanja učvršćuje odlučnost poslodavaca prema restrukturiranju, zatvaranju pogona ili njihovom preseljenju u inozemstvo.
Najveću spremnost prema dokidanju “suodlučivanja” s radnicima pokazuju prvaci kemijske, automobilske i drugih energetski intenzivnih industrija kakvi su Bosch, Thyssenkrupp, ZF Friedrichshafen i Volkswagen.
Reuters nakon razgovora s desecima dionika, upravama i sindikatima, procjenjuje da su oni u aktualnoj krizi manje skloni kompromisima i spremniji na jednostrano okončanje kolektivnih ugovora.
“Moramo se pripremiti za godinu sporova,” rekao je Knut Giesler zamjenik predsjednika Thyssenkruppove jedinice za čelik i šef moćnog sindikata IG Metall u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, gdje je sjedište grupe.
Giesler je prepoznao širu “bitku oko suodlučivanja”, uključujući u Thyssenkruppu čija je uprava u sve otvorenijem sukobu sa zaposlenicima zbog planova o rezu ili outsourcingu 11.000 radnih mjesta ili 11% ukupne radne snage.
Dodao je da radnici u čeličani mogu brzo krenuti u štrajk izlaskom iz aktualnih sporazuma o ne poduzimanju industrijskih akcija.
“Potraga za zonama slobodnima od suodlučivanja i najnižim troškovima rada je u procvatu,” potvrdio je Achim Dietrich, voditelj radničkog vijeća dobavljača automobilske industrije ZF Friedrichshafen, koji bi mogao zatvoriti oko trećinu svojih njemačkih tvornica i ukinuti više od četvrtine autohtonih radnih mjesta.
“Pojedini (izvršni ljudi) vjeruju da je nužno odsjeći ruku kako bi se spasio ostatak tijela,” rezimirao je uz procjenu da je aktualna situacija daleko gora nego tijekom financijske krize u 2008. godini kada su poslodavci bili otvoreniji kompromisima.
Restrukturiranje kroz otkaze
Ukopavanje poslodavaca potvrđuju i iz radničkog vijeća Boscha, najvećeg svjetskog dobavljača dijelova za automobilsku industriju, čija je uprava najavila do 5.000 otkaza u Njemačkoj.
“Pregovori su se u potpunosti urušili od ljeta,” rekao je Axel Petruzzelli, voditelj radničkog vijeća u najvećoj tvornici Boscha u Stuttgartu.
“Nema povratnih informacija, nema razgovora. (Uprava) ne želi razgovore,” dodao je o odgovoru na prijedloge za izbjegavanje otkaza.
Bosch je rekao da će štovati postojeće sporazume s predstavnicima radnika, uključujući izbjegavanje prisilnih otpuštanja.
Sve su tvrtke koje je kontaktirao Reuters prepoznale potrebu za dubljim strukturnim reformama uvjetovanima viškom kapaciteta i snaženjem vanjske konkurencije.
Budući da su izgledi za njemačko gospodarstvo sumorni, uz majušan ili nikakav rast u 2025. godini, tvrtke i sindikati moraju ponovno naučiti restrukturiranje kroz otkaze, komentirao je Hagen Lesch, analitičar ekonomskog instituta IW sa sjedištem u Kölnu.
“Postaje sve skuplje zadržati poslove koji više nisu potrebni,” rekao je.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.