Industrijalci na istoku Njemačke već planiraju obnovu opskrbe s ruskim plinom o kojem ovisi njihova egzistencija, doznao je Bloomberg kroz razgovore s dionicima.
Njemačka je industrijsku konkurentnost izgubila nakon sabotaže sjevernih tokova i odluke Kijeva da prekine tranzit ruskog plina preko svojeg teritorija.
Njezino gospodarstvo u tehničku recesiju uranja ili s recesijom koketira iz tromjesečja u tromjesečje od druge polovice 2022..
BDP se na godišnjoj razini smanjio dvije godine zaredom uz bojazan da će se blues nastaviti i u 2025. godini.
Bez alternative
Christian Günther, rukovoditelj jednog od najvećih proizvodnih pogona kemijske industrije u gradu Leuna, kaže da je povratak ruskih energenata jedini način za oživljavanje sektora.
“Ako se od Europe u budućnosti očekuje da pomogne u financiranju oporavka Ukrajine, Njemačka mora biti gospodarski snažna za doprinos,” rekao je upravitelj.
“Ako se mir postigne, onda naravno moramo osigurati da se popravi i druga šteta prouzročena ovim sukobom. Povratak isporukama ruskog plina bio bi logična posljedica,” rezonirao je Günther tijekom razgovora povedenog u industrijskom parku grada Leuna gdje je u 1916. utemeljena Leuna-Werke čije se poslovanje kroz desetljeća razgranalo na proizvodnju umjetnih gnojiva, fenola, sintetičkoga dušika, benzina… i preradu ruske nafte iz zapadnog Sibira.
Bloomberg bilježi da se htijenje, ili radije želja za opstanak, prelijeva i u glavnu političku struju.
Iako je obnova gospodarskih odnosa anatema za pojedine članice Europske unije u Njemačkoj postoji rastuća i gorljiva želja za “preporodom” i obnovom ekonomskih veza s Rusijom. Silina poriva kristalizirala se na prijevremenim saveznim izborima održanima 23. veljače u kojima je Kremlju otvoreno naklonjena stranka Alternativa za Njemačku (AfD) postala druga politička sila nacije.
“Ako možemo postići mir i izgraditi dugoročno povjerenje da Rusija ne prijeti Europi, mi također moramo biti otvoreni raspravi o budućoj opskrbi ruskim plinom,” rekao je Sven Schulze (CDU/CSU), ministar gospodarstva savezne pokrajine Saska-Anhalt u kojoj je smješten kemijski park Leuna.
“Mislim da bi bilo pogrešno trajno isključiti nastavak opskrbe plinom,” dodao je.
Europska komisija zasad inzistira na provedbi plana o postupnom i potpunom prekidu energetskih veza s Rusijom do 2027. godine o čemu će idućeg mjeseca objaviti putokaz, no njezina je odlučnost u posljednjim mjesecima pokolebana uz uočljivu, ako ne i paničnu deregulaciju, povlačenje direktiva i revidiranje ciljeva u zelenoj tranziciji.
Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.