U svojem mjesečnom paketu odluka o povredama Europska komisija pokreće sudske postupke protiv država članica koje se ne pridržavaju obveza u skladu s pravom EU-a. Tim se odlukama, kojima su obuhvaćeni različiti sektori te područja politika EU-a, nastoji osigurati pravilna primjena prava EU-a u korist građana i poslovnih subjekata. Komisija također šalje obrazložena mišljenja i opomene od kojih se Hrvatska spominje u tri područja:
Jedinstveno digitalno tržište
Komisija je danas odlučila pokrenuti postupke zbog povrede protiv više država članica zbog neispunjavanja obveza povezanih s jedinstvenim digitalnim tržištem. Uputit će obrazložena mišljenja Bugarskoj, Njemačkoj i Irskoj jer je nisu obavijestile o potpunom prenošenju zakonodavstva EU-a o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija (Direktiva (EU) 2016/2102) i Hrvatskoj zbog toga što nije na odgovarajući način definirala planove za uvođenje frekvencijskog pojasa 700 MHz za usluge na mreži 5G (Odluka (EU) 2017/899).
>>>Hrvatska kasni s oslobađanjem spektra za uvođenje i razvoj 5G mreža: izvješće
Komisija je usto odlučila uputiti službene opomene nekoliko zemalja EU-a: Austriji, Belgiji, Grčkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Sloveniji jer nisu dostavile informacije o operaterima ključnih usluga utvrđenih u zakonodavstvu EU-a o sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava (Direktiva (EU) 2016/1148), a Hrvatskoj, Češkoj, Njemačkoj, Grčkoj i Španjolskoj jer nisu učinkovito provele propise o broju za hitne slučajeve 112 (Direktiva 2002/22/EZ), posebice zato što nisu osigurale jednake mogućnosti pristupa osobama s invaliditetom.
Kvaliteta zraka
Komisija je danas odlučila uputiti dodatnu službenu opomenu Rumunjskoj i pozvati njezina nadležna tijela na uklanjanje sustavnih propusta u praćenju onečišćenja zraka kako je propisano zakonodavstvom EU-a o kvaliteti zraka (Direktiva 2004/107/EZ i Direktiva 2008/50/EZ). Iako Rumunjska unapređuje svoju mrežu za praćenje kvalitete zraka, i dalje postoje brojni nedostaci povezani s odgovarajućim brojem i vrstom točaka uzorkovanja za kvalitetu zraka, što rezultira sustavnim neispunjavanjem obveza praćenja onečišćenja zraka. Nadalje, Komisija je odlučila uputiti službenu opomenu Hrvatskoji pozvati njezina nadležna tijela da usklade nacionalno zakonodavstvo s pravilima EU-a o kvaliteti zraka (Direktiva 2008/50/EZ). Nedostaci u nacionalnom zakonodavstvu uključuju netočno prenošenje definicija „zraka” i „onečišćenja iz prirodnih izvora”, koje utječu na područje primjene Direktive. Osim toga, u nacionalno zakonodavstvo nisu preneseni ciljevi u pogledu kvalitete podataka za mjerenje sitnih lebdećih čestica (PM2,5) u ruralnim područjima te su utvrđeni manje strogi zahtjevi u pogledu broja točaka uzorkovanja za ozon. Čestice PM2,5 mogu ostati u atmosferi od nekoliko dana do tjedan dana te stoga vrlo negativno utječu na zdravlje ljudi. Obveza suradnje sa susjednim zemljama izvan EU-a u slučaju prekograničnog onečišćenja zraka nije u potpunosti provedena, a nedostaju i određeni zahtjevi za osiguravanje učinkovitog informiranja javnosti. Predmetne države članice imaju rok od dva mjeseca da odgovore na opomene. U protivnom Komisija može odlučiti poslati obrazloženo mišljenje.
Direktiva Solventnost II: Komisija zahtijeva od pet država članica da pravilno prenesu pravila EU-a o osiguranju
Komisija je danas odlučila uputiti službene opomene Belgiji, Hrvatskoj, Estoniji, Poljskoj i Švedskoj u pogledu neispravnog prenošenja pravila EU-a o osiguranju i reosiguranju (Direktiva Solventnost II tj. Direktiva 2009/138/EZ). Komisija zahtijeva od dotičnih država članica da izmijene nacionalne propise jer nisu ispravno prenijele određene odredbe Direktive. Direktiva je sveobuhvatan regulatorni okvir za osnivanje i obavljanje djelatnosti osiguranja i reosiguranja. Pravilima EU-a uvode se bonitetni zahtjevi prilagođeni specifičnim rizicima svakog osiguravatelja. Tako se poboljšavaju transparentnost, usporedivost i konkurentnost sektora osiguranja. Ako te države članice ne poduzmu odgovarajuće mjere u roku od dva mjeseca, Komisija im može poslati obrazložena mišljenja.
Europska komisija/Grabancijaš
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.