Biznis i ekonomijaPreporučeno

Novi Zeland povećao minimalac, porez na najviše dohotke

Vlada Novog Zelanda u četvrtak je povećala minimalnu satnicu na 130 kuna (20 dolara), a stopu poreza za najveće dohotke na 39%. U manjoj su mjeri porasle i naknade za nezaposlenost i/ili bolovanje.

Procjenjuje se da će povećanje satnice za oko 7,36 kuna (1.14 dolara) obuhvatiti oko 175,500 radnika – masa plaća porast će za 216 milijuna dolara. Nova porezna stopa zahvatiti će pak svakog tko zarađuje više od 180,000 dolara godišnje, što je oko 2% Novozelanđana. Vlada očekuje da će porez u tekućoj godini riznici donijeti 550 milijuna dolara.

>>>Hrvatska, Bugarska, Mađarska, Rumunjska i Latvija s najnižim minimalcem u Uniji | siječanj 2021.

Podaci Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) pokazuju da je i prijašnja satnica, definirana u 2019. godini, već bila među 5 najviših na svijetu. Sindikati su povećanje minimalne satnice na satnicu (od 143 kune) za “dostojanstven život” zatražili lani.

U Hrvatskoj je prosječna mjesečna neto plaća po satu u siječanju 2021. iznosila 40,87 kuna.

Ekonomija blagostanja

Premijerka Jacinda Ardern kaže da promjene u fiskalnom politici ispunjavaju predizborna obećanja i predstavljaju “stvarna i odavno okasnjela poboljšanja podrške koju pružamo našim najranjivijima.”

>>>I Novi Zeland krenuo s masivnim stvaranjem novca: COVID-19

“Treba još puno toga učiniti, uključujući izgradnju više kuća i stanova, poboljšanje našeg zdravstvenog sustava, ulaganje u obrazovanje, osposobljavanje i prilike za zapošljavanje,” rekla je.

Novi Zeland je sredinom 2019. godine deklarirao odmak od bruto domaćeg proizvoda kao glavnog kriterija gospodarske uspješnosti i usvojio politiku usmjerenu na postizanje blagostanja.

Vlada Jacinde Ardern minimalnu satnicu postojano i postupno povećava od 2017. i ona je u četiri godine porasla za 27.50 kuna (4.25 dolara). Premijerka je lani podržala četverodnevni radni tjedan i pozvala poslodavce da ga prigrle.

>>>Higijenske proizvode za mjesečnicu ne može si priuštiti 10% žena u Hrvatskoj | GLAS

Administracija je učenicama u veljači ove godine osigurala i besplatne higijenske proizvode za mjesečnicu.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima

Grabancijaš/Guardian