Ukupna vrijednost strateških robnih zaliha u Republici Hrvatskoj iznosi oko 537 milijuna kuna i dostatna je za opskrbu cjelokupnog stanovništva za 30 dana, a ako bi se u Hrvatskoj proglasila karantena, aktivirao bi se sav potreban asortiman robnih zaliha, priopćeno je u petak iz Ministarstva gospodarstva.
Straeške robne zalihe strukturirane su tako da osiguravaju najosnovnije potrebe u i nakon prvobitnog udara s obzirom na tip elementarne ili druge vrste nepogode, a sastoje se od prehrambenih i neprehrambenih proizvoda.
Prehrambene proizvode čine žitarice (pšenica, kukuruz, riža), tjestenina, meso, mesne i riblje konzerve, voda za piće u bocama, cjelodnevni suhi obroci, sol, šećer, ulje, sir, mlijeko u prahu, dječja hrana i ostalo (jaja u prahu, džem, smrznuto i konzervirano povrće).
Među neprehrambene proizvode te opremu za smještaj i zbrinjavanje stanovništva ulaze naftni derivati (benzin, dizel gorivo), kontejneri za stanovanje, autocisterne za prijevoz vode, plovila za spašavanje, pumpe za vodu, hidraulični alat za spašavanje iz ruševina itd.
Spremišta robnih zaliha smještena su na više lokacija diljem zemlje. Kontrola strateških robnih zaliha provodi se nekoliko puta godišnje, a posljednja je provedena u periodu od 02. do 31. prosinca 2019. godine. Redovitom godišnjom kontrolom utvrđeno je da svi skladištari ispunjavaju sve ugovorne obveze kako u količinama roba, tako i u roku valjanosti, uvjetima skladištenja (za pojedine robe režimsko skladištenje), pakirnoj ambalaži i slično.
“Situacija je pod kontrolom”
Za potrebe Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, Robne zalihe su početkom veljače započele s isporukom zaštitnih antivirusnih odijela i maski za potrebe priprema za izvjesno moguću, a naknadno i pojavu koronavirusa, kao i isporukom kontejnera za potrebe sanitarnih službi na graničnim prijelazima prema zahtjevu Nacionalnog stožera civilne zaštite.
>>>SDP: treba očekivati snažan i nezaustavljiv udar na proračun – VIDEO
U Ministarstvu gospodarstva ističu kako se u svakom od tih slučajeva iz strateških robnih zaliha interveniralo odmah u roku od nekoliko sati, te da će se isto tako i ubuduće ispoštovati svaki zahtjev Nacionalnog stožera civilne zaštite ili drugog mjerodavnog tijela.
“Situacija je pod kontrolom, te savjetujemo svim našim građanima da nastave pratiti preporuke Nacionalnog stožera civilne zaštite, koji svakodnevno komunicira aktualno stanje, kao i sve potrebne mjere zaštite i opreza”, kaže se u priopćenju.
Zaher: Teškoća u opskrbi ima, ali građani neće ostati gladni
“Određenih zastoja u protoku robe ima, ali to neće isprazniti police domaćih trgovina. U trgovinama robnih zaliha ima – građani neće ostati gladni”, poručio je potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za trgovinu i financije Josip Zaher, komentirajući posljednju povećanu kupovinu građana, istaknuvši da će pretjerana kupovina dijela građana stvoriti samo problem drugima koji do namirnica u tom trenutku neće moći doći.
>>>Koronavirus ugrožava egzistenciju gotovo 10 posto mikro i malih tvrtki: anketa HGK
I predsjednik Udruženja za trgovinu HGK Ivica Katavić kaže da ne treba paničariti i da robe ima dovoljno. “Virus treba respektirati, no dobro smo opskrbljeni zalihama za par mjeseci. Ako i nestane nekih artikala, pronaći ćemo zamjenske. Naše marže i cijene neće se mijenjati. Ako ulazne cijene budu rasle, tu država može intervenirati,” rekao je Katavić.
U ovom trenutku najveći pritisak i potražnja vezani su uz 50 baznih artikala, a povećanje prometa penjalo se i do 100 posto.
Grabancijaš/Hina/HGK
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.