“Inicijativa za snažno civilno društvo” otvorenim pismom reagira na odluku Vlade RH da sredstva namijenjena profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osobu s invaliditetom prenamijeni za druge vrste potpora za očuvanje radnih mjesta o čemu je širu javnost prva izvijestila politička platforma Možemo!.
>>>Osuda Vlade zbog ‘otimanja’ javnog novca osobama s invaliditetom: Možemo!
Pismo koje potpisuje Mira Anić, predsjednica Udruge djece i mladih s poteškoćama u razvoju Zvono, postavlja i otvara niz pitanja o uspješnosti i izvedbi politike za zapošljavanje osoba s invaliditetom dok Vladi zamjera jednostrano postupanje bez konzultacija s ključnim dionicima.
Sadržaj dopisa prenosimo u cijelosti:
Poštovani ministre Aladrović,
Vaša odluka da 450 milijuna kuna, dakle, sredstva novčane naknade zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, preusmjerite u vladin projekt Potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom, duboko nas je zabrinula.
Raduje nas što će ta sredstva pomoći radnicima koji će u ovoj situaciji ostati bez svojih prihoda, ali u isto vrijeme nam se nameće osjećaj da ste postupili vrlo nekorektno prema građanima koji su također egzistencijalno ugroženi i to ne samo zbog trenutne situacije.
Ovaj postupak problematizira cijelu politiku zapošljavanja osoba s invaliditetom i mjere koje su donesene i koje ne daju očekivane rezultate od kada su u primjeni.
Pitanja koja se nameću i na koja očekujemo vaš odgovor su:
- Kako je moguće da su u fondu za zapošljavanje akumulirana tako velika sredstva ako je politika zapošljavanja osoba s invaliditetom dosljedno provođena?
- Koliko sredstava je, iz ovog fonda, dodijeljeno kroz natječaje Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, za programe inovativnog zapošljavanja?
- Zašto su navedeni natječaji prilagođeni isključivo profitnom sektoru? Poznato je da su poslodavci i organizacije civilnog društva i društveni poduzetnici koji djeluju neprofitno.
- Koliko postavljene kvote i mjere poticanja zapošljavanja osoba s invaliditetom imaju smisla ako je poslodavcima jednostavnije platiti kvotu i ne osigurati uvjete za zapošljavanje osoba s invaliditetom?
- Zašto se sredstvima iz fonda ne potiče osnivanje zaštitnih i integrativnih radionica koje su provjereno dobar model za uključivanje u radne procese osoba s invaliditetom? U Hrvatskoj je trenutno samo 7 (sedam) registriranih.
- Kada možemo očekivati zakonodavni okvir za društvene poduzetnike koji zapošljavaju veliki broj osoba s invaliditetom?
- Kada će organizacije civilnog društva koje provode programe za osobe s invaliditetom biti izuzete iz popisa poslodavaca koji moraju ispunjavati uvjete kvota?
Izuzetno nam je važno da se u procese kreiranja javnih politika uključe OCD-i sa svim svojim iskustvima i kompetencijama i ravnopravno sudjeluje u kreiranju uključivog i inkluzivnog društva u kakvom bi voljeli živjeti i raditi.
Podrazumijevamo da se u isti proces uključuju i druge institucije Vlade RH: Savjet za razvoj civilnog društva, Ured za udruge, Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom.
S poštovanjem,
U ime Inicijative Za snažno civilno društvo
Mira Anić, Udruga djece i mladih s poteškoćama u razvoju Zvono
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.