FunPreporučeno

‘Pakleno stanje’: otkrivena je Burgessova skica za nastavak ‘Paklene naranče’

Međunarodna zaklada koja nosi ime britanskog romanopisca, kritičara i skladatelja Anthonyja Burgessa javlja da je u arhivima pronađen “nastavak” njegova distopijskog remek djela “Paklena naranča”.

Autor u nedovršenom “Paklenom stanju” promišlja o moralnoj panici izazvanoj filmskom adaptacijom “Paklene naranče” Stanleya Kubrica. Skica nije fikcijska, već je serija filozofskih misli o ljudskom stanju rasprostranjena na 200 stranica otipkanih mašinom i nekolicini rukom ispisanih bilješki koje su desetljećima počivale u njegovom napuštenom domu u talijanskom Braccianu da bi 1993. godine bile zapakirane zajedno s drugim predmetima i poslane zakladi.

“Čovjek je zarobljen u svijetu mašina, onemogućen u rastu kao ljudsko biće i samoostvarenju.”

Anthony Burgess

>>>U strahu od Me too pokreta američki izdavači bježe od memoara Woodyja Allena

“Nije dovršena, ali unutra ima podosta toga,” rekao je Andrew Biswell iz zaklade za CNN. “Ako knjigu sastavite, možete vidjeti što je ona mogla biti.”

“To nam daje više detalja o širokom rasponu njegovih misli i osjećaja o kulturi, neposredno nakon izlaska filma,” dodao je Biswell koji je sudjelovao u otkriću zapisa.

Kubricova adaptacija iz 1971. godine je s vremenom zaslužno zaslužila kultni status i zdušnu hvalu kritičara, ona je pomogla prodaji knjige, ali je u prvim danima prikazivanja također izazvala kolosalnu polemiku zbog nesputanog prikaza seksualnog i inog “ultranasilja”.

https://www.youtube.com/watch?v=9C-20JyOgMY

“Na vatrenoj liniji”

Burgess se suočio s optužbama da kroz svoj rad veliča i potiče nasilje. “On je vrlo snažno osjećao da se nalazi na liniji vatre,” rekao je Biswell o sadržaju “Paklenog stanja”. “Bio je izrazito zabrinut zbog optužbi da je film ponukao ljude da čine zlo.”

U jednom dijelu rukopisa Burgess piše da su mladi ljudi vremena naučili “stil nasilja” ali nisu naučili ništa o nasilju kao takvom, u drugom se osvrće na uvijek aktualni utjecaj masivne konzumacije masovnih medija. “Čovjek je zarobljen u svijetu mašina, onemogućen u rastu kao ljudsko biće i samoostvarenju.”

On “Pakleno stanje” dijagnozira kao “stanje otuđenosti, dijelom zbog masovnih medija,” kaže Biswell. “U tom smislu riječ je o komentaru onog što se njemu događalo, jer je njegov osobni život preokrenut naglavačke uspjehom filma,” dodaje.

>>>ZaKi Book app omogućuje posudbu ‘e-knjiga’ u zagrebačkim knjižnicama

Prema otkrivenoj građi, “Pakleno stanje” je zamišljeno kao ep koji prati seriju od oko 80 fotografija s temama slobode i individualnosti. Rad je strukturiran na jednak način kao Burgessu najmiliji spjev, Danteov “Pakao”. Umjetnik je za života postojanje skice spomenuo tek jednom.