Papa Franjo u osvrtu objavljenom u New York Timesu hvali medicinsko osoblje i kritizira osobe koje prosvjeduju protiv ograničenja i mjera nužnih za preživljavanje starije ili ranjive populacije i suzbijanje koronavirusa.
Kolumna koincidira i naizgled cilja na nedavnu odluku od nedavno nadmoćno konzervativnog Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država kojom su vjerski obredi izuzeti od epidemioloških mjera. Presuda je izazvala nevjericu unutar i izvan Amerike, ali nije neočekivana, već je u harmoniji sa svjetonazorom sudaca i sutkinja koje je kroz mandat imenovao predsjednik Donald Trump.
>>>Papa denuncirao neoliberalne dogme, ‘trickle-down’ ekonomiju | Fratelli Tutti
Franjo u kolumni opisuje svoju borbu s ozbiljnom upalom pluća koju je iskusio kao mladić. “Imam nekakav uvid kako se ljudi s COVID-19 osjećaju dok se bore za dah na respiratoru,” napisao je. Prepričao je kako se za život izborio zahvaljujući medicinskim sestrama koji su bolest razumjele bolje od liječnike zbog čega je dobio veću dozu antibiotika i lijekova za bolove.
“Naučili su me što je koristiti znanost, ali i znati kada ići korak dalje kako bi se zadovoljile određene potrebe,” naveo je. “Ozbiljna bolest koju sam proživio naučila me ovisiti o dobroti i mudrosti drugih.”
>>>Užici u seksu i hrani dolaze od Boga: papa Franjo
Papa o medicinskom osoblju piše još mnogo dobrih riječi, da bi se potom osvrnuo na pojedine vlade “koje su na bolne dokaze o rastućoj smrtnosti slegnule ramenima, s neizbježnim, teškim posljedicama.”
Druge vlade, koje su djelovale odlučno, istovremeno su suočene s otporom.
“Neke su skupine prosvjedovale, odbijajući držati distancu, marširajući protiv ograničenja putovanja – kao da mjere koje vlade moraju nametnuti za dobro svog naroda predstavljaju neku vrstu političkog napada na autonomiju ili osobnu slobodu!” ošinuo je s uskličnikom papa.
>>>Papa: ovo bi moglo biti vrijeme za razmatranje univerzalnog temeljnog dohotka
“Briga za opće dobro mnogo je više od zbroja onoga što je dobro za pojedince. To znači imati obzira prema svim građanima i nastojati učinkovito odgovoriti na potrebe najnesretnijih. Za neke je suviše lagano uzeti ideju – u ovom slučaju, na primjer, osobnu slobodu – i pretvoriti je u ideologiju, stvarajući prizmu kroz koju sve prosuđuju,” napisao je.
Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.