PolitikaPreporučeno

Parlament pokrenuo proces izmjene Ugovora EU-a

Europski parlament je u svjetlu aktualnih i nedavnih kriza usvojio rezoluciju kojom Europsko vijeće i druge dionike vlasti poziva na povijesnu reviziju EU ugovora, izvijestili su u četvrtak iz ureda tog predstavničkog tijela u Hrvatskoj.

>>>Hrvatska među 13 članica koje se protive izmjeni Ugovora

Zastupnici u Europskom parlamentu iskoristili su svoje pravo na poziv za izmjenu Ugovora kroz konkretne zahtjeve:

  • Izmjenu postupka glasanja u Vijeću kako bi se poboljšala sposobnost djelovanja Europske unije, uključujući prelazak s jednoglasnog donošenja odluka na glasanje kvalificiranom većinom, u područjima kao što su sankcije, tzv. klauzule “paserele” i u hitnim slučajevima;
  • Prilagodbu EU ovlasti, pogotovo u područjima kao što su zdravstvo, prekogranične prijetnje zdravstvu, dovršetak energetske unije temeljene na učinkovitosti i obnovljivim izvorima u skladu s međunarodnim sporazumima o klimi. Također u područjima obrane i socijalne i ekonomske politike;
  • Jamstvo pune primjene Europskog stupa socijalnih prava te uključenje socijalnog napretka povezanog s Protokolom o društvenom napretku u Ugovore;

Rezolucija je prihvaćena s 355 glasova za, 154 protiv i 48 suzdržana.

Sljedeći koraci

Odgovornost je šefova država i vlada 27 članica da na Europskom vijeću običnom većinom donesu odluku o sazivanju Konvencije.

>>>Plenković iznio promišljanja o suverenitetu i izmjeni Ugovora, o BiH – eri kriza i izazova

Mnogi europarlamentarci smatraju da to treba učiniti neposredno, što bi značilo već na EU summitu 23. i 24. lipnja, kako bi se ispunili zahtjevi građana te proveli zaključci procesa Konferencije o budućnosti Europe.

U radu Konvencije trebali bi sudjelovati zastupnici Europskog parlamenta, povjerenici, zastupnici nacionalnih parlamenata država članica te EU čelnici.

>>>Poziv na izmjenu Ugovora, performans vizionarske mladeži: veliko finale COFOE

U očekivanju sazivanja Konvencije, parlamentarni Odbor za ustavna pitanja nastavit će raditi na izmjenama koje će u Ugovorima tražiti EP.

Kontekst

Na završnoj svečanosti 9. svibnja u Strasbourgu predsjednica Roberta Metsola u ime Europskog parlamenta, francuski predsjednik Emmanuel Macron u ime predsjedništva Vijeća i predsjednica Ursula von der Leyen u ime Europske komisije primili su konačno izvješće o ishodu Konferencije od supredsjedatelja Izvršnog odbora Konferencije.

>>>Konferencija o budućnosti Europe

To uključuje 49 prijedloga koji se sastoje od više od 300 mjera u 9 tema, na temelju 178 preporuka europskih građanskih panela, doprinosa nacionalnih panela i događaja, ideja s Europskog događaja za mlade i 43 734 priloga o 16 274 ideja zabilježenih na višejezičnoj digitalnoj platformi.

Pratite nas na Google vijestima

Grabancijaš/Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj