PolitikaPreporučeno

Parlamentarna potvrda Komisije, primopredaja dužnosti Europskog vijeća: EU brifing

Nova Europska komisija trebala bi ovog tjedna napokon dobiti potvrdu Europskog parlamenta na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, u Bruxellesu će se obaviti primopredaja na dužnosti predsjednika Europskog vijeća.

Europski parlament će u srijedu glasovati o novoj Komisiji, koja će brojati 27 članova, unatoč činjenici da EU još uvijek ima 28 članica.

Velika Britanija, kojoj je produljen ostanak u EU-u do kraja siječnja sljedeće godine, odbila je poslati kandidata za povjerenika, iako, dok je god članica ima sva prava i obveze koje proizlaze iz članstva.

Komisija je, da bi izbjegla bilo kakve pravne poteškoće, pokrenula postupak protiv Velike Britanije zbog kršenja prava EU-a.

U petak će se u Europskom vijeću obaviti primopredaja dužnosti. Dosadašnji predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, kojem mandat istječe zadnji dan ovoga mjeseca, predat će dužnost novoizabranom predsjedniku, dosadašnjem belgijskom premijeru Charlesu Michelu.

>>>Odbijanje Londona da predloži povjerenika priječi početak rada Komisije, izaziva pravila Unije

Popis 27 povjerenika nove Komisije u ponedjeljak će potvrditi Vijeće EU-a, čime se izbjegava potreba da se taj popis prihvaća po pisanoj proceduri jer u tom slučaju postoji rizik da sve zemlje članice ne odgovore u zadanom roku, a dok to ne učine odluka ne može biti prihvaćena.

Na taj se način također izbjegava potreba da Europsko vijeće jednoglasno donosi odluku da Komisija može imati manji broj povjerenika od broja zemalja članica.

Sve zemlje članice, osim Velike Britanije, koja je ostala suzdržana u petak su na sastanku na veleposlaničkoj razini odobrile dokument s novim popisom povjerenika, koji će u ponedjeljak izglasati ministri zemalja članica zaduženi za razvojnu politiku, koji se sastaju u Bruxellesu.

U popratnom tekstu uz popis povjerenika stoji i objašnjenje odluke zašto Komisija broji manje članova nego što ima država članica, a koje su sastavili pravni stručnjaci.

U tom tekstu se kaže da činjenica što London nije imenovao povjerenika “ne može ometati redovito funkcioniranje Unije i njezinih institucija i ne može predstavljati prepreku za imenovanje nove Komisije kako bi moglo što je prije moguće obavljati svoju dužnost u punom opsegu u skladu s Ugovorima”.

Nomenklatura

Nova Komisija na čelu s Ursulom von der Leyen imat će ukupno osam potpredsjednika, među kojima je troje izvršnih potpredsjednika. Jedna od potpredsjednica je i Hrvatica Dubravka Šuica, koja je zadužena za demografiju i demokraciju.

Ursula von der Leyen pristala je na promjenu naziva resora, koji je podigao najviše prašine, pa će tako Margaritis Schinas biti potpredsjednik za “promicanje europskog načina života”, a ne više za “zaštitu europskog načina života” te su uvedene još neke promjene u nazivima resora.

>>>Rasprava o ‘europskom načinu života’ dobra, nužna: von der Leyen

Grčki član novog tima Europske komisije Margaritis Schinas imenovan je za potpredsjednika za zaštitu europskog načina života, a u njegov resor spada i pitanje migracija. Naziv njegova resora izazvao je brojne kritike jer se moglo shvatiti da u njegov opis posla spada zaštita europskog načina života od migranata.

Osim te promjene, budući luksemburški povjerenik Nicolas Schmit, koji je imenovan za povjerenika za rad, ubuduće će biti povjerenik za rad i socijalna pitanja, a povjereniku Virginijusu Sinkevičiusu, zaduženom za okoliš i oceane bit će dodano ribarstvo.

Za Parlament je i dalje sporan naziv resora Bugarke Marije Gabrijel, imenovane za povjerenicu za inovacije i mlade, jer ne uključuje kulturu, znanost i obrazovanje.

>>>Juncker: nema posla niti potrebe za 28 skupih povjerenika

Nova Komisija trebala bi preuzeti dužnosti 1. prosinca, mjesec dana nakon isteka mandata sadašnjoj Komisiji.

U petak će se u Europskom vijeću obaviti primopredaja dužnosti. Dosadašnji predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, kojem mandat istječe zadnji dan ovoga mjeseca, predat će dužnost novoizabranom predsjedniku, dosadašnjem belgijskom premijeru Charlesu Michelu.

Dužnost predsjednika Europskog vijeća uvedena je Lisabonskim ugovorom. Njegova uloga je pripremati i predsjedati sastancima šefova država ili vlada 28 zemalja članica, koji se sastaju najmanje četiri puta godišnje.

Tu dužnost je do 1. prosinca 2009. kada je stupio na snagu Lisabonski ugovor, obnašao premijer zemlje koja je obnašala šestomjesečno rotirajuće predsjedništvo. Taj sustav je bio kritiziran jer se čestim promjenama predsjedavajućih gubio kontinuitet.

>>>Orban: Fidesz će izgraditi drugu političku zajednicu ako EPP-a nastavi kliziti ulijevo

Bivši poljski premijer Donald Tusk, nakon dva dvaipolgodišnja mandata na čelu Europskog vijeća, preuzet će dužnost predsjednika Europske pučke stranke, na koju je izabran na izbornom kongresu te stranačke obitelji desnog centra, koji je održan prošli tjedan u Zagrebu.

Europski parlament će također u srijedu glasovati o proračunu EU-a za sljedeću godinu, zadnjem godišnjem proračunu iz proračunskog razdoblja 2014-2020.