Nove 382 osobe zaražene su koronavirusom, a sedam ih je umrlo u zadnja 24 sata u Primorsko-goranskoj županiji, pa je županijski Stožer civilne zaštite predložio strože mjere, među njima i zabranu svih javnih događanja i okupljanja u županiji do 26. travnja.
Stožer je u petak izvijestio da je trenutno u županiji aktivno 3206 slučajeva covida-19, a udio nalaza pozitivnih u broju obrađenih testova je 32 posto. Na bolničkom liječenju je 188 oboljelih, a uz pomoć respiratora skrbi se o 21 osobi.
>>>U Primorsko-goranskoj županiji otvoren sekundarni covid centar | 8. travanj
U sekundarni COVID centar u opatijskoj Thalaassotherapiji smješteno je 12 pacijenata koji više nisu infektivni, pa je sada na liječenju ukupno 200 bolesnika zaraženih koronavirusom.
Strože mjere trebao bi potvrditi Nacionalni stožer, a po riječima načelnika županijskog Stožera Mladena Šćulca, bile bi na snazi od 12. do 26. travnja.
Radno vrijeme trgovina od 6 do 19 sati
Istaknuo je da je predložena mjera zabrane održavanja svih javnih događanja i okupljanja, obustavlja se rad trgovina u kojima se prodaje obuća i odjeća te se ograničava radno vrijeme u trgovinama od 6 do 19 sati.
Maksimalan broj kupaca u trgovinama je njih deset na 100 četvornih metara, a u trgovinama manjima od 10 četvornih metara može biti jedan kupac.
>>>PGŽ traži oštro stezanje mjera, priprema ‘lockdown’ nebitnih trgovina: COVID-19 | 31. ožujak
Obustavlja se rad kasina, automat klubova i uplatnih mjesta za igre na sreću, obustavlja se i rad ugostiteljskih objekata te pružanje ugostiteljskih usluga na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. To se odnosi i na pružanje usluga na otvorenim terasama i drugim otvorenim prostorima za usluživanje.
Ugostiteljski objekti mogu isporuku hrane i pića obavljati preuzimanjem pred ulazom ili dostavom vozilima.
Hoteli, kampovi, učenički ili studentski domovi mogu usluživati u otvorenim i zatvorenim prostorima, samo za goste koji u njima koriste uslugu smještaja.
Zabranjeni posjeti štićenicima domova za starije i nemoćne
Zabranjuju se posjeti štićenicima domova za starije i nemoćne, a poslodavcima se preporučuje smjenski rad i rad od kuće.
Preporučen je pojačani nadzor civilne zaštite, policije i Državnog inspektorata te civilne zaštite gradova i općina u pogledu provjere postupanja po uvedenim mjerama, pogotovo onima koje se odnose na javna okupljanja i prijevoz, rad trgovina i ugostiteljskih objekata.
Mjere za škole vrijede od 12. do 16. travnja, a po njima škole prelaze na C model nastave na daljinu, osim škola u Rijeci u kojoj će razredi u razrednoj nastavi prijeći na A model nastave u školi ili, ovisno o ravnateljima, na C model.
>>>U Primorsko-goranskoj županiji ‘najviše testova’, 351 zaraza: COVID-19 | 28. ožujak
Osnovne i srednje škole kojima je osnivač županija prelaze na C model, a za učenike u razrednoj nastavi osiguran je boravak u školama.
Ravnatelj riječke bolnice Alen Ružić rekao je kako podaci govore o očekivanom povećanju pritiska na bolnicu. “Imamo osiguranih 250 kreveta, a razmišljamo unaprijed jer moramo biti spremni primiti sve bolesnike pa balansiramo, a ako bude potrebno naći ćemo načina i proširiti kapacitete”, kazao je.
Glavni županijski epidemiolog Dobrica Rončević naveo je kako je vidljivo da je tijekom proljetnih praznika i online nastave smanjen broj oboljelih učenika i nastavnika i da je ta mjera dala solidne rezultate. U domovima za starije je i dalje povoljna situacija, jer su svega dva korisnika pozitivna na koronavirus.
Pratite nas na Google vijestima
[…] PGŽ traži stezanje mjera u uslugama i trgovinama, zabranu javnih događanja i oku… 09/04/2021 […]