PolitikaPreporučeno

Poljska, Mađarska i Češka traže jasan izračun i garanciju troškova ‘Zelenog dogovora’

Poljska, Mađarska i Češka iznijele su prigovore na prijedlog zaključaka sastanka na vrhu EU-a koji se održava u četvrtak i petak u Bruxellesu, a kojima se EU želi obvezati da do 2050. bude klimatski neutralna, kazali su diplomati.

>>>Zakon o klimi, kružna ekonomija i 260 milijarda eura dodatnih ulaganja godišnje: Zeleni dogovor

Te tri istočnoeuropske zemlje blokirale su raniji pokušaj EU-a da uvede zakonske obveze da se do sredine stoljeća postigne nulta neto stopa emisija stakleničkih plinova u odnosu na razine iz 1990.

“Nove obveze, preko postojećih obveza za 2030., možemo usvojiti samo na osnovi ozbiljnih, jasnih i odgovornih izračuna. To je jedini način za odgovorno donošenje odluka.”

Europski čelnici sastaju se na samitu u Bruxellesu u četvrtak i ponovno će pokušati progurati taj cilj nakon što je Europska komisija u srijedu predstavila novi plan za klimu, tzv. Green Deal, s istom tom ambicijom.

No glasnogovornik mađarske vlade Zoltan Kovacs rekao je u srijedu: “Nove obveze, preko postojećih obveza za 2030., možemo usvojiti samo na osnovi ozbiljnih, jasnih i odgovornih izračuna. To je jedini način za odgovorno donošenje odluka.”

Češki premijer Andrej Babiš poručio je na Twitteru: “Češka također želi postići ugljičnu neutralnost, ali nećemo uspjeti bez nuklearne energije. EU mora priznati nuklearnu energiju kao energetski izvor bez emisija.” “Uz to, troškovi ugljične neutralnosti bit će golemi.”

>>>Europski zeleni plan

Dokument koji je pripremila češka vlada, a koji je Reuters dobio na uvid prije samita, traži da se u prijedlog zaključaka samita unesu izmjene tako da se jasno navede da bi EU mogao sufinancirati nuklearne elektrane kako bi se smanjile emisije CO2.

“Postoji šansa za dogovor. Nije jako velika, ali nije niti mala”, rekao je jedan poljski dužnosnik.

“Zadnji prijedlog zaključaka za samit kada je riječ o klimi po našem mišljenju zahtijeva da se na njemu još radi”, rekao je, dodajući da Poljska u prvom redu želi preciznija jamstva za velikodušno financiranje klimatske tranzicije kako bi mogla podržati cilj klimatske neutralnosti do 2050.