PolitikaPreporučeno

Populizam Janše brine europski mainstream ususret slovenskom predsjedanju Unijom

Slovenski ministar vanjskih poslova Anže Logar je prilikom nedavnog posjeta Bruxellesu nastojao smiriti proširene  bojazni da će njegova zemlja, koja sredinom godine preuzima predsjedanje Vijećem EU-a, odstupiti od političkog mainstreama, uvjeravajući kolege diplomate  da “Slovenija nije Mađarska”, piše u četvrtak Politico.eu.

Doduše ne tim riječima nego na diplomatski način, ali je očito “želio umiriti dužnosnike EU-a” prije nego što vlada  “desničarskog populističkog premijera Janeza Janše” predsjedanje Vijećem EU-a, navodi bruxellski portal.

Janša je bliski saveznik mađarskog premijera Viktora Orbana i snažni pristaša njegove antimigrantske retorike i politike, ali i  veliki obožavatelj Donalda Trumpa. Promovirao je teorije zavjere o američkim izborima i na Twitteru izjavio da će Joe Biden biti “jedan od najslabijih predsjednika u povijesti”, navodi Politico, te dodaje da su zbog toga zabrinuti “mnogi europski diplomati”, ali i neki slovenski dužnosnici.

>>>Janša uz Orbana, Poljska poziva na dijalog – istočna Europa podijeljena | vladavina prava

Logar je član Slovenske demokratske stranke (SDS) čiji je predsjednik Janez Janša. Na pitanja o bliskim vezama Ljubljane i Budimpešte u razgovoru za Politico.eu on otklanja usporedbe  o  Janši  i Orbanu kao političkim blizancima ili skretanju Ljubljane od europskog političkog mainstreama. Tvrdi također da Slovenija kao predsjedateljica EU-u želi biti nepristrani, neutralni posrednik, a ne poticaj za agendu Mađarske u njenom sporu s EU-om oko provođenja načela vladavine prava, piše portal.

Politika kontinuiteta

Prema njegovom će shvaćanju Slovenija nastaviti kontinuitet s europskim “triom”, nakon što je u drugoj polovici prošle godine ulogu predsjedateljice EU-a imala Njemačka, a u prvoj polovici ove tu ulogu nastavlja Portugal.

Surađujemo  s trenutnim predsjedateljem Portugalom, s Njemačkom, ali i Francuskom, koja će Sloveniju na mjestu predsjedateljice Vijećem EU-a  naslijediti u siječnju iduće godine, kazao je Logar.

Summit EU-zapadni Balkan

U razgovoru za Politico.eu on je, među ostalim, kao prioritete za slovenskog predsjedanja EU-om naveo bolju koordinaciju zdravstvene politike i bolje upravljanje krizama, te dobivanje sredstava EU-a za ekonomski oporavak poslije pandemije Covida-19.

>>>SDS Janše osvojio 3, SD Židana i Lista Šareca po dva mandata, jedan za Novu Sloveniju: EU izbori

Kao zemlja sa 2 milijuna stanovnika koja se EU-u pridružila još 2004., Slovenija je jako zainteresirana za politiku europskog proširenja, a Logar je rekao da će Ljubljana zato iskoristiti svoje predsjedavanje za organiziranje summita EU-zapadni Balkan.

Na tom bi se summitu trebalo razgovarati  o “mnogim pitanjima koja su otvorena u ovom dijelu svijeta.”, kazao je Logar za Politico.eu.