PolitikaPreporučeno

Povjerenik Reynders apostrofirao nepovjerenje građana u hrvatsko pravosuđe

Sporost pravosuđa i korupcija na lokalnoj razini neki su od glavnih problema s kojima se suočava Hrvatska u području vladavine prava, istaknuo je u četvrtak Didier Reynders, europski povjerenik za pravosuđe.

Pravni okvir za borbu protiv korupcije “uglavnom je uspostavljen”, kazao je Reynders, a kao najveći problem istaknuo je korupciju na lokalnoj razini.

>>>Borbu protiv korupcije u RH otežava nedostatak istražitelja, neučinkovitost pravosudnog sustava: EK

“Najvažnije je pitanje borba protiv korupcije na lokalnoj razini”, poručio je Reynders na seminaru Europske komisije o vladavini prava.

Vlast na taj problem može utjecati regulacijom koja sprječava sukob interesa između državnih i lokalnih dužnosnika te rješavanjem problema utjecaja lokalnih dužnosnika na poduzeća u vlasništvu lokalne samouprave.

Postupni napredak

Povjerenik za pravosuđe istaknuo je da Hrvatska, kao najmlađa članica Europske unije, može puno naučiti od starijih članica EU-a po pitanju pravosudnih reformi.

“Dobra je vijest što postoje područja u kojima je postignut napredak posljednjih godina”, kazao je Reynders.

>>>Komisija će istražiti aferu vjetropark; Vidović Krišto: ovo je dobar dan za Hrvatsku | VIDEO

Postoji “postupni napredak u elektroničkoj komunikaciji” pravosudnih organa, ali Hrvatska treba “unaprijediti digitalizaciju svog pravosudnog sustava”, naglasio je.

Nepovjerenje

Sporost pravosuđa jedan je od hrvatskih problema, a po tom pitanju postoji “ogromna razlika” između Hrvatske i drugih članica EU-a.

Kao posebni problem Reynders je apostrofirao činjenicu da građani Hrvatske najmanje, od svih članica EU-a, vjeruju pravosuđu.

>>>Eurobarometar detektirao silno nepovjerenje, ovisnost i tromost hrvatskog pravosuđa

Učestale tužbe protiv novinara, “prijetnje fizičkim napadima i online maltretiranja”, izazovi su u području slobode medija, istaknuo je Reynders.

“Komisija je svjesna da se taj problem povećava u određenim državama članicama”, istaknuo je Reynders.

Agencija za elektroničke medije, smatra povjerenik, “funkcionira transparentno”, ali nije “potpuno” slobodna od “političkog utjecaja” zbog postupka imenovanja članova.