PolitikaPreporučeno

Povratak korijenima: Možemo! gura zakon protiv lihvarenja, preprodaje i utjerivanja dugova

Vlada RH je odbila amandmane Kluba zeleno-lijevog bloka na Zakon o zaštiti potrošača i prijedlog zaključka kojima bi se zabranila prodaja potrošačkih dugova građana utjerivačima dugova, izvijestili su u četvrtak iz političke platforme Možemo!.

Odbačeni prijedlog za cilj je imao zabranu ustupanja i/ili prijenosa potraživanja koja proizlaze iz potrošačkih ugovora; uključujući dugove prema telekomima, javnim poduzećima ili bankama, bez izričitog i pismenog pristanka potrošača.

>>>Možemo!: tvrtka povezana s Ivanom Maletić javni novac prelijeva u džepove visokih dužnosnika HDZ-a

Prema prijedlogu pristanak ne bi mogao biti sastavnim dijelom osnovnog ugovora, već bi se mora sklopiti zasebno najranije 60 dana prije prodaje potraživanja.

Preprodaja bez pravnog lijeka

Iz Možemo! navode da je riječ o prvom dijelu paketa prijedloga s kojima će Zeleno-lijevi blok izaći u nastojanju da osnaži i zaštiti prava i dostojanstvo građana u odnosu s financijskim institucijama.

“Takav amandman, zajedno sa zaključkom koji smo predložili Saboru, a kojim bi se i u svim drugim relevantnim zakonima zabranila prodaja potrošačkih dugova, omogućio bi prodaja potrošačkih dugova bez da dužnici o tome budu obaviješteni odmah prestane,” rekla je o sukusu poriva Sandra Benčić.

>>>Zeleno-lijevi blok naveo ključne točke svog prijedloga Ovršnog zakona

U aktualnim okolnostima dug se u Hrvatskoj može prodati bilo kome – i agencijama za naplatu potraživanja i fizičkim osobama koje će dug utjerivati. Građani su tako suočeni sa scenarijem u kojem se njihov dug preprodaje bez pravnog lijeka koji bi oštećenima pomogao da ospore visinu ili opetovano restrukturiranje duga.

Europski poriv

Benčić je podsjetila i da su agencije za naplatu potraživanja obični d.o.o., koji se može osnovati s 20.000 kuna temeljnog kapitala, pa se postavlja pitanje služe li neke od njih za pranje novca, s obzirom na takvi entiteti otkupljuju dugove u vrijednosti od 20 milijuna kuna.

>>>Ne posuđujte novac od lihvara po kamatnim stopama od 3 i više posto*

Istaknula je i da je najveći dio građana blokiran zbog dugova od par stotina do 10.000 kuna te zatražila pozornost na činjenicu da sve više europskih zemalja regulira ovaj problem, da EU sprema i direktivu te da je Europski parlament upozorio zemlje članice da olakšaju položaj dužnika i da ih se ne poseže za utjerivanjem dugova.

Poziv zastupnicama i zastupnicima

“Nije mi jasno zašto se Vlada izjasnila protiv našeg prijedloga. Na glasanju u Saboru imamo povijesnu priliku da ovakvu praksu zaustavimo i od nje spasimo stotine tisuća ljudi godišnje. Ne mogu i ne želim vjerovati da postoji ijedna stranka koja ne bi htjela podržati zaustavljanje ovih praksi,” rekla je je Benčić te pozvala građane da kontaktiraju svoje saborske zastupnike i da zatraže da u petak glasaju za navedene prijedloge.

>>>SDP: želimo regulaciju financijskog tržišta koja će onemogućiti dužničko ropstvo

Možemo! se s posljednjim porivom vraća svojim aktivističkim korijenima zahvaljujući kojima je platforma na izborima osvojila simpatije i zadobila povjerenje građana.

Grabancijaš je ‘live’ na Google vijestima