Biznis i ekonomijaPreporučeno

Povremeni prijevoznici prosvjedom upozorili da leasing kuće ugrožavaju njihov opstanak: VIDEO  

U četvrtak je u Zagrebu, Splitu, Puli, Dubrovniku i drugim gradovima održan prosvjed povremenih prijevoznika čija je egzistencija ugrožena mjerama za suzbijanje epidemije koronavirusa, odnosno “pritiskom leasing kuća” koje odbijaju prihvatiti moratorij na leasing na razdoblje dulje od tri mjeseca i druge zahtjeve poduzetnika.

U Zagrebu je povorka autobusa i kombija krenula sa zagrebačkog Velesajma, Vukovarskom i Savskom cestom do Ministarstva mora, prometa i veza, a javnosti se obratio Smiljan Darojković, direktor tvrtke Darojković Promet.

“Simbolično smo došli ovdje da pokažemo svoje nezadovoljstvo jer su leasing kuće pokazale da uopće ne žele razmišljati o nama i problemima već nas samo pritišću s leasinzima,” rekao je Darojković i dodao da se “manipulacija odvija uz blagoslov Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA)”. On je najavio novo, šire prosvjedno okupljanje hrvatskih prijevoznika 14. svibnja.

>>>Potrebne su hitne mjere za spas radnih mjesta u rent-a-car industriji: HUP

U prosvjedu je sudjelovala i Udruga autobusera Ragusa čija je predsjednica Vesna Lukić u Dubrovniku također izdvojila leasing kuće kao glavnu prepreku preživljavanju krize.

“Iako su i država i banke dosta izašle ususret nažalost isto ne možemo reći za leasing kuće. Dobili smo nekakve odgode na tri mjeseca s plaćanjima kamata na to, što si, ne neki, već velika većina prijevoznika ne može priuštiti,” rekla je.

Današnji prosvjed je održan pod pokroviteljstvom iz koronakrize iznikle Udruge Glas Poduzetnika koja je u kratkom roku izrasla u legitimnog predstavnika više od 100,000 poduzetnika.

>>>Prosvjed povremenih prijevoznika sutra u pet do dvanaest u osam gradova: Glas Poduzetnika

Udruga je HANFA-i i leasing kućama u ime preko 500 tvrtki članica iz prijevozničkih djelatnosti predložila sljedeće mjere:

  1. Moratorij na leasinge od 6-18 mjeseci s minimalnom kamatom za vrijeme grace perioda, od 0,5% (6 mj.) -1% (18 mj.) uz produljenje roka otplate za isti period koliko će trajati moratorij, bez ikakvih dodatnih naknada.
  2. Participiranje u tzv. COVID 19 povoljnim kreditnim linijama preko HAMAG-a ako bude ponovo moguće ili HBOR-a uz ubrzavanje procedure za dobivanje istih
  3. Produljenje mjera za očuvanje radnih mjesta na dodatna 3 mjeseca za ove djelatnosti
  4. Ukidanje periodičkih tehničkih pregleda za vrijeme trajanja epidemije
  5. Što se tiče leasing kuća, u slučaju raskida ugovora i povratka financiranog objekta leasing kući, potrebno je omogućiti i povrat PDV-a za preostalu vrijednost koji je već uplaćen državi, kako bi leasing kuće osigurale dodatnu likvidnosti i tako mogle preuzeti dodatni rizik