Biznis i ekonomijaPreporučeno

Pozivi na završetak ‘lutanja balkanskim bespućima’ – summit EBRD-a

Politički čelnici država zapadnog Balkana potvrdili su u srijedu u Sarajevu opredijeljenost za članstvo u EU kao i za provedbu reformi koje su preduvjet za to, upozorivši kako je riječ o zajedničkom interesu regije i Unije jer je to jedini način da se spriječi destabilizacija kontinenta i ojača globalni utjecaj i konkurentnost EU na svjetskoj razini.

Predsjednici i premijeri Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Albanije okupili su se u Sarajevu na godišnjoj skupštini Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), a u okviru trodnevnog zasjedanja poseban panel posvećen je upravo stanju na zapadnom Balkanu i perspektivama gospodarskog razvitka i investiranja u tu regiju.

“Kada politika postane problem treba pustiti poslovne ljude da govore, a političari trebaju onda slijediti njihov primjer”,

ANA BRNABIĆ

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) svojim investicijama pomaže provedbu reformi te izgradnju infrastrukture na zapadnom Balkanu, na čemu inzistira EU.

“Lutanje balkanskim bespućima”

Crnogorski predsjednik Milo Đukanović je kazao kako je put europeizacije jedini mogući izbor za regiju. “Puno smo vremena potrošili lutajući balkanskim bespućima”, kazao je Đukanović dodajući kako zapadni Balkan mora dosegnuti europsku kvalitetu života kako bi se učinkovito odmaknuo od loše prošlosti.

Europsku je komisiju pozvao da ipak “razgrne maglu koju je sama proizvela” i jasno kaže jesu li svi privrženi ideji ujedinjene Europe, a da se uz to ponudi akcijski plan za članstvo svim državama zapadnog Balkana s jasnim i kratkim rokovima i obvezama. Upozorio je kako “treći igrači” koji regiji nude alternative europskom projektu to čine s platformi koje su zapravo suprotstavljene europskim vrijednostima.

“Putovanje važno koliko i odredište”

Srbijanska premijerka Ana Brnabić kazala je pak kako nju ne opterećuju nikakvi rokovi, nego sadržaj reformi koje treba provesti jer je “putovanje važno koliko i odredište”.

>>>Vučić: Europa je svjesna da je ovaj prostor njen prostor i neće se povući

“Europska Srbija je ono na čemu treba raditi svakodnevno, a na državama EU je da odluče kada žele proširenje”, kazala je Brnabić ocijenivši kako bi preuranjeno proširenje zapravo bilo štetno jer bi nepripremljene nove članice Uniji bile samo teret, ali i neravnopravan partner unutar takve zajednice.

Brnabić je pozvala da se ne dopusti da otvorena politička pitanja u regiji ometaju suradnju, posebice na gospodarskom planu. “Kada politika postane problem treba pustiti poslovne ljude da govore, a političari trebaju onda slijediti njihov primjer”, poručila je Brnabić.

Brexit nije smanjio privlačnost Unije zapadnom Balkanu

Albanski premijer Edi Rama istaknuo je kako brexit ni na koji način nije umanjio privlačnost ideje ujedinjenje Europe koja je za zapadni Balkan posebice važna jer nudi utočište u kojemu sigurno više neće biti ratova.

Integriranje zapadnog Balkana u EU opisao je kao prirodno “zaokruživanje” Unije, a poslovne je ljude pozvao da bez zazora iskoriste priliku za investiranje na zapadnom Balkanu i prestanu razmišljati o toj regiji kao o nesigurnoj jer je “prošlo vrijeme investiranja u tiha, mirna i predvidljiva okruženja”.

>>>Veliko neslaganje odgodilo odluku o otvaranju pristupnih pregovora, Cipar zaprijetio vetom

Za makedonskog premijera Zorana Zaeva jasno je da je članstvo u EU ključni motivirajući faktor za svaku suradnju. Sporazume svoje zemlje s Burgarskom i Grčkom naveo je kao dokaz tim tvrdnjama, jer su u Sjevernoj Makedoniji promijenili ime države ne bi li otvorili europsku perspektivu.

“Sve smo to uradili za bolji standard naših građana i radi razvitka zemlje u cijelosti i u tom ćemo smjeru nastaviti”, kazao je Zaev ustvrdivši kako su koristi od političkih rješenja već uslijedile te stoga ohrabruje i susjede da djeluju na isti način jer time izravno motiviraju investitore.

Kazao je kako je nakon političkog sporazuma o novom imenu države samo iz Grčke stigla najava novih investicija u vrijednosti većoj od milijarde eura. “Ići dalje korak po korak održava naš san o boljem životu”, kazao je Zaev.

“Sve su regije važne, no naš prioritet je na onima u kojima postoje najveći tranzicijski nedostaci poput zapadnog Balkana”,

SUMA CHAKRABARTI

Denis Zvizdić, predsjedatelj Vijeća ministara BiH, potvrdio je kako su i u BiH svi suglasni o tome da ona treba članstvo u EU, a dok se to ne realizira pozvao je druge države regije na što jače infrastrukturno povezivanje. Posebice je spomenuo kako u BiH žele brzu realizaciju projekata poput povezivanja s plinskom mrežom u Hrvatskoj, konkretno izgradnju južne interkonekcije plinovoda na pravcu Zagvozd-Posušje.

Proces gospodarskog jačanja

Suma Chakrabarti, predsjednik EBRD-a, kazao je kako je proces gospodarskog jačanja zapadnog Balkana od ključnog značenja za cijelu Europu pa ova banka izdvaja velik dio svih fondova za poticaje razvojnih projekata upravo na ovom dijelu kontinenta.

“Sve su regije važne, no naš prioritet je na onima u kojima postoje najveći tranzicijski nedostaci poput zapadnog Balkana”, kazao je Chakrabarti potvrdivši kako slijede novi investicijski summiti posvećeni upravo zapadnom Balkanu koji neće biti samo “pričaonice”.

Predsjednik EBRD kazao je kako će ta banka učiniti sve da državama zapadnog Balkana pomogne u dostizanju kriterija nužnih za članstvo u EU.