Restrukturiranje državne i javne uprave i carinski ratovi predsjednika Donalda Trumpa u ponedjeljak su prepali investitore i okinuli bojazan da bi Sjedinjene Američke Države mogle uroniti u recesiju.
Reuters bilježi da je panika neposredno izbrisala 4 bilijuna dolara vrijednosti s burzovnog indeksa Standard and Poor’s na kojem se trguje dionicama 500 najvećih američkih kompanija. Wipe out je na kraju radnog dana segnuo do 4.7 bilijuna.
Trump je u novo odmjeravanje s velikim trgovinskim partnerima krenuo eratično i nepostojano, što povećava nesigurnost biznisa, investitora i potrošača.
U rezimeu, neizvjesnost je S&P 500 srušila za 8% u poredbi s povijesnim vrhuncem dosegnutim 19. veljače.
Nasdaq, na kojem se trguje dionicama tehnoloških titana, s ponedjeljkom se zavio u crveno i potvrdio korekciju, odnosno izgubio 10% u poredbi s platoom zabilježenim u prosincu.
Jedan od najvećih gubitnika bio je Tesla čija je tržišna vrijednost u jednom danu propala za više od 125 milijardi dolara. Neto vrijednost udjela Elona Muska shodno se umanjila za 29 milijardi dolara (Business Insider).
Dionice Delta Air Lines, jednog od najvećih američkih avioprijevoznika, potonule su za 14% nakon što je uprava umanjila očekivanja o profitu u prvom tromjesečju. Generalni direktor Ed Bastian za reviziju je okrivio “rastuću gospodarsku nesigurnost”.
Poljuljana je i rizična imovina, uključujući bitcoin čija je vrijednost pala za 5%.
“OK” s recesijom
“Količina neizvjesnosti koju su stvorili carinski ratovi povezani s Kanadom, Meksikom i Europom, uzrokuje da uprave i korporativni lideri preispituju put naprijed,” komentirao je Peter Orszag, izvršni direktor financijske tvrtke Lazard.

“Ljudi mogu razumjeti postojane napetosti s Kinom, ali dio s Kanadom, Meksikom i Europom je zbunjujući. Ukoliko se to ne riješi tijekom sljedećih mjesec dana, to bi moglo nanijeti stvarnu štetu gospodarskim izgledima SAD-a i (korporativnim) aktivnostima spajanja i preuzimanja,” rekao je Orszag na poslovnoj konferenciji u Houstonu.
Na sentiment utječe i rastući broj procjena da bi politike nove administracije mogle okinuti recesiju.
“Čini se da Trumpova administracija malo više prihvaća ideju da je OK s padom tržišta, a potencijalno su OK i s recesijom kako bi ostvarili svoje šire ciljeve,” komentirao je Ross Mayfield, investicijski strateg u Bairdu. “Mislim da je to veliki poziv na buđenje za Wall Street.”

Povezane vijesti

Grabancijaš djeluje s integritetom, neovisnošću i slobodom od pristranosti.
Comment here
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.